ଲକଡାଉନର ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମେ 17 ରେ ଶେଷ ହେବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି ଏବଂ ପିଏମ ମୋଦୀ ପୂର୍ବରୁ ସୂଚାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଲକଡାଉନ୍ 4 ମଧ୍ୟ ଲାଗୁ ହେବ କିନ୍ତୁ ନୂତନ ନିୟମ ହେବ।  ତେଣୁ, ଏଥର ଲକଡାଉନ୍ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭିନ୍ନ ଭାବରେ ଦେଖାଯିବ |  ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ସହ ପରାମର୍ଶ ପରେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି।

 ବୁଧବାର ମଧ୍ୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂ, ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହା, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଡ ହର୍ଷବର୍ଦ୍ଧନଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି।  ଅଧିକାଂଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ଲକଡାଉନ ସମଗ୍ର ଜିଲ୍ଲାରେ ଲାଗୁ ହେବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ହଟସ୍ପଟ୍ ଭାବରେ ଚିହ୍ନିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ସୀମିତ ରଖିବାକୁ ରାଜି ହୋଇଥିଲେ।  ଆମେ ଏହା ମଧ୍ୟ ଜାଣୁ ଯେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଶ୍ରମିକ ନିଜ ରାଜ୍ୟକୁ ଫେରୁଛନ୍ତି, ଏହିପରି ଭାବରେ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ MNREGA ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଁ ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ ହେବ, ଯେପରିକି ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ ଇତ୍ୟାଦି |  ଦେଶରେ ସ୍ୱଦେଶୀ ୟୁନିଟ୍ ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରିବ |
 ଜନସାଧାରଣ ପରିବହନ ପୁନ ସ୍ଥାପିତ ହେବ - ବର୍ତ୍ତମାନ ସାମାଜିକ ଦୂରତ୍ୱର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଯତ୍ନ ନେଇ ସାଧାରଣ ପରିବହନ ମଧ୍ୟ ପୁନ ଆରମ୍ଭ ହେବ |  ସରକାର ସୀମିତ ସଂଖ୍ୟକ ରେଳ ସେବାକୁ ପୁନ ସ୍ଥାପିତ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ବିମାନ ସେବା ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି।  ଏହା ବ୍ୟତୀତ ବସ୍ ଏବଂ ଟ୍ୟାକ୍ସି ସେବା ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହେବ କିନ୍ତୁ ସେଠାରେ ନିୟମ ରହିବ।

 ସରକାରଙ୍କ ଏକ ବର୍ଷ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ଉପରେ ଆଲୋଚନା ତୀବ୍ର ହେଲା - ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱିତୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକାଳର ପ୍ରଥମ ବର୍ଷ ମେ 30 ରେ ଶେଷ ହେବାକୁ ଯାଉଛି।  ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ବୁକଲେଟ୍ ପ୍ରିଣ୍ଟ୍ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ଯୋଜନା କରାଯାଇଛି |  ସୂଚନା ଓ ପ୍ରସାରଣ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟକୁ ବୁକଲେଟ୍ ମୁଦ୍ରଣ କରିବାର ଦାୟିତ୍ଵ୍  ପ୍ରଦାନ କରି କୁହାଯାଇଛି ଯେ ନାଗରିକତ୍ୱ ସଂଶୋଧନ ଆଇନର ଧାରା 370 ର ଅପସାରଣ, କାର୍ଯ୍ୟାନ୍ୱୟନ ଭଳି ମହତ୍ ସଫଳତାକୁ ଏହା ବର୍ଣ୍ଣନା କରିବା ଉଚିତ୍।

ନିଜର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦିଅନ୍ତୁ

Previous Post Next Post