ଆମେ ଚାହୁଁଛୁ ଆପଣଙ୍କର  ଇତିହାସ ପୁସ୍ତକ ଆପଣଙ୍କୁ  କ’ଣ କହୁଛି ଭୁଲିଯାଅ | ସେମାନେ ସାଧାରଣତ  ଏକ କାହାଣୀର କେବଳ ଗୋଟିଏ ପାର୍ଶ୍ୱକୁ କୁହନ୍ତି | ଏହି ସ୍ଲାଇଡ୍ ଶୋରେ, ଆପଣ ବିରଳ ଆବିଷ୍କାର ବିଷୟରେ ଜାଣିବେ ଯାହା ଇତିହାସର ପାର୍ଶ୍ୱକୁ ଦର୍ଶାଇଥାଏ ଯାହା ବାରମ୍ବାର କୁହାଯାଏ ନାହିଁ | ସେମାନେ କାହାଣୀର ଏହି ସମସ୍ତ ସ୍ତରଗୁଡିକୁ ପଛରେ ପକାନ୍ତି ଯାହା ଆପଣ ଶୁଣିଥିବେ ଏବଂ କ୍ୱଚିତ୍ କୁହାଯାଇଥିବା ତଥ୍ୟଗୁଡିକୁ ପ୍ରକାଶ କରିବେ ଯାହା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଆକର୍ଷିତ ହେବ | ଇତିହାସର ଘଟଣାଗୁଡ଼ିକ ବିଷୟରେ ସତ୍ୟ ଶୁଣିବାକୁ ଆପଣ ପ୍ରସ୍ତୁତ କି ଯାହା ଆପଣ ଭାବୁଥିବେ ଯାହା ବିଷୟରେ ଆପଣ ପୂର୍ବରୁ ଜାଣିଛନ୍ତି?
ଏକ ବୁଦ୍ଧ ମୂର୍ତ୍ତି ଭିତରେ ଏକ ମାମିଫାଏଡ୍ ସନ୍ୟାସୀ |

ଏକ ବୁଦ୍ଧ ମୂର୍ତ୍ତି ଭିତରେ ଏକ ମାମିଫାଏଡ୍ ସନ୍ୟାସୀ -
2015 ରେ, ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡର ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ବସିଥିବା ବୁଦ୍ଧ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିରେ ସିଟି ସ୍କାନ କରିଥିଲେ। ଭିତରେ, ସେମାନେ ଏପରି ଜିନିଷ ପାଇଲେ ଯାହା ସେମାନେ  ଆଶା କରିନଥିଲେ | ଏହି ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ଏକ ସହସ୍ର ବର୍ଷ ଧରି ସେଠାରେ ଥିବା ଏକ ମାମିଫାଏଡ୍ ସନ୍ୟାସୀ ସହିତ ଆସିଥିଲା | ସେଠାରେ କେବଳ ମାଙ୍କଡକୁ ରଖିବା ଭିତରେ, ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ ସେ ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ ଚାଇନିଜ୍ ଅକ୍ଷର ସହିତ ସ୍କ୍ରାପ୍‌ରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ | ନିଜକୁ ମମି କରିବା ପାଇଁ, ସନ୍ୟାସୀ ଙ୍କୁ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ବିଷାକ୍ତ ଚା’ର ଏକ ବିଶେଷ ଖାଦ୍ୟରେ ରଖାଯାଇଥାନ୍ତା ଯାହା ନିଶ୍ଚିତ କରିବ ଯେ ତାଙ୍କ ଶରୀର ଅତ୍ୟଧିକ ବିଷାକ୍ତ ହୋଇ ଯାଗା ଦ୍ୱାରା ସଂକ୍ରମିତ ହେବ | ଅନେକ ଭିକ୍ଷୁ ଏହା କରିନାହାଁନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଯେଉଁମାନେ କରିଥିଲେ ସେମାନଙ୍କ ସମ୍ପ୍ରଦାୟରେ ସମ୍ମାନିତ ହୋଇଥିଲେ |


ମେକ୍ସିକୋର ଟିଓଟିହୁକାନରେ ଏକ ସବୁଜ ପଥର ମାସ୍କ |

ମେକ୍ସିକୋର ଟିଓଟିହୁକାନରେ ଏକ ସବୁଜ ପଥର ମାସ୍କ -

ଏହି କୌତୁହଳପୂର୍ଣ୍ଣ ସବୁଜ ସର୍ପଟାଇନ୍ ମାସ୍କ 2011 ରେ ମେକ୍ସିକୋର ପିରାମିଡର ମୂଳରୁ ମିଳିଥିଲା। ତଥାପି ପ୍ରତ୍ନତତ୍ତ୍ୱବିତ୍ମାନେ ସେଠାରେ କେବଳ ଏହା ଦେଖି ନଥିଲେ। ସେମାନେ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ଟିଓଟିହୁଆକାନ୍ ପିରାମିଡରେ ଏହି ଲୁଟ୍ ପାଇଥିଲେ ଏବଂ  ଏହା 2,000 ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଏକ ଅଫର୍ ଭାବରେ ଲୁଚି ରହିଥିଲା। ମାସ୍କ ସହିତ ମିଶି, ସେମାନେ ସମାନ ପଦାର୍ଥର ମାନବ ମୂର୍ତ୍ତି ପାଖରେ କୁମ୍ଭାର ଏବଂ ଅବସିଡିଆନ୍ ଖଣ୍ଡ ପାଇଲେ | ପ୍ରତ୍ନତତ୍ତ୍ୱବିତ୍ମାନେ ବିଶ୍ଵାସ କରନ୍ତି ଯେ ଅନ୍ୟ ଏକ ଅଫର ପାଖରେ ଥିବାରୁ ମାସ୍କ ଏକ ସମାରୋହର ଅଂଶ ଥିଲା |


ମରୁଭୂମିରେ ହେଜାଜ ରେଳବାଇର ଏକ ଅସମାନ୍ ଯୋଗାଣ ଟ୍ରେନ୍ |

      ମରୁଭୂମିରେ ହେଜାଜ ରେଳବାଇର ଏକ ଅସମାନ୍ ଯୋଗାଣ ଟ୍ରେନ୍ -
 ବିଶ୍ଵଯୁଦ୍ଧ  ସମୟରେ ଘଟିଥିବା ଅନେକ ସାହସିକତାର ଉଦାହରଣ  ଥିଲା | ସବୁଠାରୁ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଉଦାହରଣ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ହେଲା ଟି.ଇ. ଲରେନ୍ସ, ଆରବ୍ର ଲରେନ୍ସ ଭାବରେ ସେ ଅଧିକ ଜଣାଶୁଣା | ସେ 1917 ମସିହାରେ ମଧ୍ୟ ପୂର୍ବରେ ପୋଷ୍ଟ ହୋଇଥିଲେ ଯେତେବେଳେ ସେ ଆରବମାନଙ୍କ ଏକ ଦଳ ସହିତ ଅସ୍ମାନୀ ଯୋଗାଣ ଶୃଙ୍ଖଳା ସେବା କରୁଥିବା ଟ୍ରେନ୍ଗୁଡ଼ିକୁ ଟପିଯିବାକୁ ଲାଗିଲେ। ଯେତେବେଳେ ଯୁଦ୍ଧ ସମାପ୍ତ ହେଲା, ସେମାନେ ଏତେଗୁଡ଼ିଏ ରେଳବାଇ ଏବଂ ଟ୍ରେନ୍ ନଷ୍ଟ କରିଦେଲେ ଯେ ସେଗୁଡିକ ଆଉ ବ୍ୟବହାର ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ | ଖାଲିଥିବା ଟ୍ରେନ୍ ଚଳାଇବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ତୁର୍କୀ ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କୁ ସେଠାରେ ଛାଡି ଦେଇଥିଲେ।


ବିଶାଳ ଜାପାନୀ ସ୍ପାଇଡର୍ କ୍ରାବସ୍ |
          ବିଶାଳ ଜାପାନୀ ସ୍ପାଇଡର୍ କ୍ରାବସ୍ -
       ଆମେ ଜାଣୁ ଯେ ଏହି ଜୀବମାନେ ଦେଖାଯାଉଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ଏକ ‘50s ବି-ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର’ରୁ ସିଧା ଆସିଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଉଛୁ ଯେ ସେଗୁଡ଼ିକ ପ୍ରକୃତ ଅଟେ | ଜାପାନ ନିକଟ ସମୁଦ୍ରରେ କ୍ରଷ୍ଟେସିଆନ୍ ମିଳିଥାଏ, ଏବଂ ସେମାନେ ଏକ ଆର୍ଥ୍ରୋପୋଡର ଦୀର୍ଘତମ ଲେଗ୍ ସ୍ପାନ୍ ପାଇଁ ରେକର୍ଡ ରଖିଛନ୍ତି | ସେଗୁଡିକ ସୁସ୍ବାଦୁ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ ଏବଂ 18 ଫୁଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯାଇପାରେ! କ୍ରାବ୍ ନିଜେ ଓଜନ 42 lbs ହୋଇପାରେ | ଆପଣ ସେମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ ପ୍ରାୟତ hear ଶୁଣନ୍ତି ନାହିଁ କାରଣ ସେମାନେ ସମୁଦ୍ରର ଅତି ଗଭୀର ଗର୍ତ୍ତରେ ରହନ୍ତି | ଯେତେବେଳେ ସେମାନେ ନିଜ ବାସସ୍ଥାନ ବାହାରେ ଖାଦ୍ୟ ଖୋଜିବାକୁ ଯାଆନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ସେମାନେ ଧରାଯାଏ, କିନ୍ତୁ ଅଧିକ ମାଛ ଧରିବା କାରଣରୁ ଜନସଂଖ୍ୟା ବହୁତ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛି | ଏହି ଫଟୋ 1904 ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି |
ପବିତ୍ର ରୋମାନ୍ ସମ୍ରାଟ ମ୍ୟାକ୍ସିମିଲିୟାନ୍ ପ୍ରଥମ ତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପିନ୍ଧିଥିବା ସଞ୍ଜିତ ଗ୍ଲୋଭସ୍

ପବିତ୍ର ରୋମାନ୍ ସମ୍ରାଟ ମ୍ୟାକ୍ସିମିଲିୟାନ୍ ପ୍ରଥମ ତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପିନ୍ଧିଥିବା ସଞ୍ଜିତ ଗ୍ଲୋଭସ୍ -
ଏହି ଗାଣ୍ଟଲେଟ୍ ଗୁଡିକ ପବିତ୍ର ରୋମାନ୍ ସମ୍ରାଟ ମ୍ୟାକ୍ସିମିଲିଆନ୍ I.  ପିନ୍ଧିଥିଲେ | ଏଗୁଡିକ ମଧ୍ୟଯୁଗରେ ପୃଥିବୀର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରାନ୍ତରୁ ନାଇଟ୍ ଏବଂ ସୈନିକ ମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଦାନ କରାଯାଇଥିବା ଏକ ପ୍ରକାର ଗ୍ଲୋଭ୍ | ଧାତୁ ଗ୍ଲୋଭସ୍ ସେମାନଙ୍କର ବାହୁ ଏବଂ ହାତକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିଥିଲା, ଯାହା ମେଲି ଯୁଦ୍ଧରେ ଅସୁରକ୍ଷିତ ଥିବାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଥିଲା | ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଗାଣ୍ଟଲେଟ୍ ଅଛି, କିନ୍ତୁ ଏଗୁଡିକ ହୁଏତ ସବୁଠୁ ସୁନ୍ଦର ହୋଇପାରେ | ଏହି “ଯୁଦ୍ଧ ଗ୍ଲୋଭସ୍” ଚମଡା, ଲୁହା କିମ୍ବା ଚେନ୍ ମେଲରେ ତିଆରି ହୋଇଥିଲା | ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଯୋଡି ମ୍ୟାକ୍ସିମିଲିଆନ୍ I  1519 ମସିହାରେ ମରିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଥିବାର ଜଣାଯାଇଛି। ସେ ସେମାନଙ୍କୁ ସବୁବେଳେ ପିନ୍ଧିଥିଲେ ନା କେବେ “ଗାଣ୍ଟଲେଟ୍ ଫିଙ୍ଗିଥିଲେ”? ଆମେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହାର ଉତ୍ତର ଜାଣିନାହୁଁ |
ପ୍ରଥମ ଚଷମା ଇନୁଇଟ୍ ଦ୍ୱାରା ତିଆରି କରାଯାଇଥିଲା |

ପ୍ରଥମ ଚଷମା ଇନୁଇଟ୍ ଦ୍ୱାରା ତିଆରି କରାଯାଇଥିଲା |
ଲୋକ କାହାଣୀ ଗୁଡିକରେ  ଅନେକ ଲୋକ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ଦୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତିର ସବୁଠାରୁ ଶତ୍ରୁ ବୋଲି ଭାବନ୍ତି ଏବଂ ଏହାର ବି କାରଣ ଅଛି | ଚଷମା ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ପ୍ରଥମ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ଇନ୍ୟୁଟ୍ସ ଥିଲେ, ଯେଉଁମାନେ 4,000 ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ବରଫ ଦେଇ ଗତି କରିଥିଲେ | ତୁଷାର ଗଗଲ୍ସ ଅତିବାଇଗଣି ରଙ୍ଗର ଆଲୋକକୁ ସେମାନଙ୍କ ଆଖିରେ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇବାରେ ରୋକିଥିଲା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ତୁଷାର ଅନ୍ଧତ୍ୱରୁ ରକ୍ଷା କରିଥିଲା | ସେମାନେ ହାତରେ ଖୋଦିତ ଗଗଲ୍ସ ଉଦ୍ଭାବନ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଛୋଟ ଛୋଟ ଖଣ୍ଡ ଛାଡିଥିଲେ ଯାହା ଦ୍ଵାରା ସେମାନେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦେଖିପାରିବେ | ଆଧୁନିକ ଗବେଷକମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥିବା ବିଷୟଟି ହେଲା, ବରଫ  ଅବସ୍ଥା ସତ୍ତ୍ୱେ ସେଥିରେ କୁହୁଡି ନଥିଲେ | ଏକମାତ୍ର ଅସୁବିଧା ହେଉଛି ଯେ ସେମାନେ ବୁଣାକାରଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟିକୁ ଯଥେଷ୍ଟ ସୀମିତ କରିଥିଲେ |

ନିଜର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦିଅନ୍ତୁ

Previous Post Next Post