ନୁଆଦିଲ୍ଲି : କରୋନା ଭାଇରସ୍ (କୋଭିଡ୍ -19) କାରଣରୁ  ଲକଡାଉନ୍  ପରେ ଦେଶରେ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ଖୋଲାଯିବ, କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ଲକ୍ଡାଉନ୍ ପରେ ସ୍କୁଲ ଖୋଲିବ ସେତେବେଳେ ଅନେକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବ |  ବିଦ୍ୟାଳୟ ସହିତ ଛାତ୍ର ଏବଂ ଶିକ୍ଷକମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନଗୁଡିକ ଅନୁସରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ |  ଏଥିପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି।  ଗତ ସପ୍ତାହରେ ରାଜ୍ୟର ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ଅନୁଷ୍ଠିତ ବୈଠକରେ  କେନ୍ଦ୍ର ମାନବ ସମ୍ବଳ ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ଡକ୍ଟର ରମେଶ ପୋଖରିଆଲ ନିଶଙ୍କ ମଧ୍ୟ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ କହିଥିଲେ।


 କେନ୍ଦ୍ର ମାନବ ସମ୍ବଳ ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ (MHRD) ବିଦ୍ୟାଳୟ ଶିକ୍ଷା ଏବଂ ସାକ୍ଷରତା ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି | ମୁଖ୍ୟତଃ  ଶ୍ରେଣୀରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ବସିବା ବ୍ୟବସ୍ଥା, ସାମାଜିକ ଦୂରତା ଏବଂ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପରିଷ୍କାର ପରିଚ୍ଛନ୍ନତା ପାଇଁ ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଉଛି |  ଥରେ ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଚୂଡାନ୍ତ ହେବା ପରେ ପ୍ରଦେଶର ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ମୁକ୍ତ ହେବ |


 ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ ଯେତେବେଳେ ବି ସ୍କୁଲ ଏବଂ କଲେଜ ଖୋଲିବ, ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ତଥା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ନିୟମର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଯତ୍ନ ନେବାକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯିବ।  ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ହେଉଛି, ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଅନୁଦାନ ଆୟୋଗ (ୟୁଜିସି) ଆବଶ୍ୟକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଜାରି କରିଛି।

ନିଜର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦିଅନ୍ତୁ

Previous Post Next Post