ଭୁବନେଶ୍ୱର - ଦେଶର ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟରେ ଫସି ରହିଥିବା ନାଗରିକଙ୍କ ନିବେଦନ ଉପରେ ନୂତନ ସରକାର ସେମାନଙ୍କୁ ଫେରାଇ ଆଣିଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ କିଛି ପ୍ରବାସୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ସରକାର ଏବଂ ପ୍ରଶାସନକୁ ଚିନ୍ତାରେ ପକାଇଛି।  ଯଦି ଆଗାମୀ ଦିନ ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଥିବା ପ୍ରବାସୀମାନଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଉପରେ କଡା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ନହୁଏ, ତେବେ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଓଡିଶାରେ କରୋନା ବିସ୍ଫୋରଣ ହୋଇପାରେ ଏବଂ ଏହାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା କଷ୍ଟକର ହୋଇପଡିବ।

 ଏହି ଗମ୍ଭୀରତା ବିଷୟରେ ସରକାର ଏବଂ ପ୍ରଶାସନ ମଧ୍ୟ ଅବଗତ ଅଛନ୍ତି।  ଏହି କାରଣରୁ ବିଧାନସଭା ବାଚସ୍ପତି ସୂର୍ଯ୍ୟ ନାରାୟଣ ପାଟ୍ରା ମଧ୍ୟ କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବେ ରାତିରେ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାର କ୍ୱାରାଣ୍ଟିନ୍ କେନ୍ଦ୍ରରୁ ଘରକୁ ଯିବା ଭଳି ଆଣ୍ଟିକ୍ସକୁ ନେଇ ଉଦ୍ବେଗ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।  ଯେଉଁଠାରେ ପ୍ରବାସୀମାନଙ୍କୁ ନେଇ ଯାଉଥିବା ଟ୍ରେନ୍ ଆସିବ ସେହି ଅଞ୍ଚଳରେ କର୍ଫ୍ୟୁ ଲାଗୁ କରାଯାଇଛି।  ଏହା ସତ୍ତ୍ some େ କିଛି ପ୍ରବାସୀ, ଟ୍ରେନ୍ ଗନ୍ତବ୍ୟ ସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚିବା ପୂର୍ବରୁ ଚେନ୍ ପୋଲିଂ ଘଟଣା ବିଚଳିତ କରୁଛି।

 ସୂଚନାନୁସାରେ, ଅହମ୍ମଦାବାଦରୁ ଓଡିଶାକୁ ଓଡିଶାକୁ ଆସୁଥିବା ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରେନ୍ ଯେତେ ଶୀଘ୍ର ଅଙ୍ଗୁଲ ଜିଲ୍ଲାର ମଜିକା ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିବା ମାତ୍ରେ 20 ଜଣ ପ୍ରବାସୀ ଟ୍ରେନରୁ ଓହ୍ଲାଇଥିଲେ।  ତେବେ ଏହି ପ୍ରବାସୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ 6 ଜଣ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ଦ୍ caught ାରା ଧରାପଡି ପ୍ରଶାସନକୁ ପଠାଇଥିଲେ, ଯାହା ବର୍ତ୍ତମାନ କ୍ୟାଣ୍ଟିନ୍ କେନ୍ଦ୍ରରେ ରଖାଯାଇଛି।  ଏହି migr ଜଣ ପ୍ରବାସୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ 3 ଜଣ ଦେଓଗଡ ଜିଲ୍ଲାର ହୋଇଥିବାବେଳେ 3 ଜଣ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇନାହାଁନ୍ତି।  14 ଜଣ ପଳାତକ ପ୍ରବାସୀଙ୍କୁ ଖୋଜାଯାଉଛି।

 ଏଠାରେ ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଯେ 5000 ରୁ ଅଧିକ ପ୍ରବାସୀ ଓଡିଆ ଗୁଜୁରାଟ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଏବଂ ତାମିଲନାଡୁରୁ 5 ଟି ଟ୍ରେନ୍ ଦେଇ ଆସୁଛନ୍ତି।  ଏହି ପାଞ୍ଚଟି ଟ୍ରେନ୍ ମଧ୍ୟରୁ 3 ଟି ଗୁଜୁରାଟର |  ଏହା ବ୍ୟତୀତ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ପାନଭେଲରୁ ଗୋଟିଏ ଟ୍ରେନ୍ ଏବଂ ଚେନ୍ନାଇରୁ ଗୋଟିଏ ଟ୍ରେନ୍ ଓଡିଶା ଅଭିମୁଖେ ଯାତ୍ରା କରିଛି।  ଏହି ଲିଙ୍କ୍ ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ହାରକୁ ଏକ ଚିନ୍ତାର କାରଣ କରିଦେଇଛି, ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପ୍ରବାସୀଙ୍କ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ସରକାର, ପ୍ରଶାସନ ଏବଂ ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ପାଇଁ ଚିନ୍ତାର କାରଣ ହୋଇଛି।  ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ, ଯଦି ଏପରି କାର୍ଯ୍ୟ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ନହୁଏ ତେବେ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ବିସ୍ଫୋରଣକୁ ରୋକିବା କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ହେବ |

ନିଜର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦିଅନ୍ତୁ

Previous Post Next Post