ଏକ ଭଲ ଏବଂ ସୁସ୍ଥ ଜୀବନଯାପନ କରିବାକୁ, କିଛି ଅଭ୍ୟାସ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ, କିନ୍ତୁ ବେଳେବେଳେ ଏହି ଭଲ ଅଭ୍ୟାସଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଏ |  ଡାକ୍ତରମାନେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସୁସ୍ଥ ଅଭ୍ୟାସ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ସାରା ଜୀବନ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତୁ |  ତଥାପି, ଅନେକ ଗବେଷଣାରେ ଏହା ଦାବି କରାଯାଇଛି ଯେ ସବୁକିଛି ଅଧିକ କରିବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକୁ କ୍ଷତି କରିଥାଏ |  କେବଳ ସୁସ୍ଥ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ନୁହେଁ, କିଛି ଭଲ ଅଭ୍ୟାସକୁ ଅଧିକ କରିବା  ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇପାରେ |  ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହିପରି କିଛି ଭଲ ଅଭ୍ୟାସ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା , ଯେଉଗୁଡିକ ଅଧିକ କଲେ ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ ବହୁତ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇ ପାରେ |
ଅଧିକ ବ୍ରଶ କରିବା |

 କିଛି ଲୋକ ଦାନ୍ତକୁ ଚକଚକିଆ ଏବଂ ଜୀବାଣୁମୁକ୍ତ ରଖିବା ପାଇଁ ଦିନକୁ ଅନେକ ଥର ଏହାକୁ ଜୋରରେ ବ୍ରଶ କରନ୍ତି |  ମୁଁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବି ଯେ ବାରମ୍ବାର ଦାନ୍ତ ଘଷିବା ଆପଣଙ୍କ ଦାନ୍ତରେ ଥିବା ଏନାମେଲକୁ କ୍ଷତି କରେ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ଦାନ୍ତ  ଆରମ୍ଭ କରେ |  ଏହା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅନେକ ଦାନ୍ତ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ |  ମୁଁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବି ଯେ ଅତ୍ୟଧିକ ବ୍ରଶ୍ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଦାନ୍ତ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଏ |  ଭଲ ଦାନ୍ତ ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ ଏକ ନରମ ଟୁଥ୍ ବ୍ରଶ୍ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ |  ଦାନ୍ତ ଉପରେ ହାତକୁ ଧୀରେ ଧୀରେ ଘଷନ୍ତୁ |
ଅଧିକ ଫାଇବର ଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ଗ୍ରହଣ
 
ଅଧିକ ପରିମାଣର ଫାଇବର ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ପେଟ ଫୁଲିବା ଏବଂ ପେଟରେ ଗ୍ୟାସର ଚାପ ଅନୁଭବ ହୋଇପାରେ |  ଏଣୁ ଅଧିକ ଫାଇବର ଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ଠାରୁ ନିଜକୁ ଦୁରେଇ ରଖନ୍ତୁ |
ଅତ୍ୟଧିକ ନିଦ |

 ସାତରୁ ଆଠ ଘଣ୍ଟା ଶୋଇବା କିଛି ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ବଡ଼ କଥା ହୋଇଥିବାବେଳେ କିଛି ଲୋକ ବହୁତ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶଯ୍ୟାରେ ରହିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି |  ଅଧିକ ସମୟ ଶୋଇବା ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇପାରେ |  ଏକ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ, ଯେଉଁମାନେ ପ୍ରତିଦିନ 9 ଘଣ୍ଟାରୁ ଅଧିକ ଶୋଇଥାନ୍ତି, ସେମାନକ ଠାରେ  ଆଠ ଘଣ୍ଟା ଶୋଇଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ଆଲଜାଇମର ବିକାଶର ଦୁଇ ଗୁଣ ଅଧିକ  ହୋଇଥାଏ |
ବ୍ୟାୟାମ

 ବ୍ୟାୟାମ କରିବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ବହୁତ ଭଲ, କିନ୍ତୁ ଅଧିକ ବ୍ୟାୟାମ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ କ୍ଷତି ହୋଇପାରେ |  ଅନେକ ଲୋକ ଫିଟ୍ ହେବା ପାଇଁ ଏତେ ଲୋଭ କରନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ଆବଶ୍ୟକତାଠାରୁ ଅଧିକ ବ୍ୟାୟାମ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି |  ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏହା ସେମାନଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଏ |  ଆପଣ ମନେ ରଖିବା ଉଚିତ୍ ଯେ କଠିନ ବ୍ୟାୟାମ ପରେ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପାଇଁ ଅଳ୍ପ ସମୟ ଆବଶ୍ୟକ କରେ |  ତେଣୁ, ଦୀର୍ଘ, ଉଚ୍ଚ-ତୀବ୍ରତା ବିଶିଷ୍ଟ ଜିମ୍ କରିବା ପରେ ନିଜକୁ ବିରତି ନ ଦେବା ଆପଣଙ୍କୁ କ୍ଷତି କରିପାରେ ଏବଂ ଆପଣ ଏଥିରୁ କିଛି ଲାଭ ମଧ୍ୟ ପାଇବେ  ନାହିଁ |
ଭିଟାମିନ୍ ର ଅଧିକ ମାତ୍ରା  |

 ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ଭିଟାମିନ୍ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇପାରେ |  ଅନେକ ଅଧ୍ୟୟନରେ ଏହା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ଯେ ଦୈନିକ ପରାମର୍ଶିତ ପରିମାଣର ଭିଟାମିନ୍ ଚାରି ଗୁଣ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଦ୍ଵାରା ଆପଣ ଗୁରୁତର ରୋଗର ଶିକାର ହୋଇପାରନ୍ତି।  ଯେତେବେଳେ ଲୋକମାନେ ବହୁ ବର୍ଷ ଧରି ମଲ୍ଟିଭାଇଟାମିନ୍ ର ଏକ ମାତ୍ରା ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି, ସାଧାରଣ ସେଲୁଲାର୍ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଏହାର ପଥରୁ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ହୁଏ ଏବଂ କୋଷଗୁଡ଼ିକ ଅନିୟନ୍ତ୍ରିତ ଭାବରେ ବଢନ୍ତି |  ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆପଣ କୌଣସି ଗମ୍ଭୀର ରୋଗର ଶିକାର ହୋଇପାରନ୍ତି |

 ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ: ଏହି ପ୍ରବନ୍ଧରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନା ଏବଂ ସୂଚନା ସାଧାରଣ ବିଶ୍ୱାସ ଉପରେ ଆଧାରିତ |  ଓଡିଆକଥା ଏଗୁଡିକ ନିଶ୍ଚିତ କରେ ନାହିଁ |  ସେଗୁଡିକ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ସମ୍ପୃକ୍ତ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରନ୍ତୁ |

ନିଜର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦିଅନ୍ତୁ

Previous Post Next Post