ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ଦେଶରେ ତାଲା ପକାଇବା ସହିତ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କରୋନା ଜୀବାଣୁର ନାଲି, କମଳା ଏବଂ ସବୁଜ ଜୋନର ଏକ ନୂତନ ତାଲିକା ଜାରି କରିଛନ୍ତି।  ଏହି ତାଲିକାରେ ରାଜ୍ୟ-ବ୍ୟାପି ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି, କେଉଁ ରାଜ୍ୟରେ କେତେ ରେଡ୍, କମଳା, ଗ୍ରୀନ୍ ଜୋନ୍ ଅଛି |  ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଗୁରୁବାର ଦିନ ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ମାଧ୍ୟମରେ କ୍ୟାବିନେଟ ସଚିବ ଏକ ବୈଠକ କରିଛନ୍ତି।  ତାଲିକା ଅନୁଯାୟୀ ଦେଶରେ ମୋଟ 130 ଟି ଲାଲ୍ ଜୋନ୍ ଅଛି।  ରେଡ୍ ଜୋନ୍ ହେଉଛି ସେହି ସ୍ଥାନ ଯେଉଁଠାରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଅଧିକ |  ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ (19) ରେ ସର୍ବାଧିକ ଲାଲ୍ ଜୋନ୍ ଅଛି |  ଏହା ପରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ଯେଉଁଠାରେ 14 ଟି ଲାଲ୍ ଜୋନ୍ ସ୍ଥିର କରାଯାଇଛି |  ଭଲ କଥା ହେଉଛି ଦେଶରେ 15 ଟି ରାଜ୍ୟ ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ ଗୋଟିଏ ରେଡ୍ ଜୋନ୍ ନାହିଁ |
ଦେଶରେ ମୋଟ କମଳା ଜୋନର ସଂଖ୍ୟା ହେଉଛି 284 |  ଏଥିସହିତ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ 319 ଗ୍ରୀନ୍ ଜୋନ୍ ଚିହ୍ନିତ ହୋଇଛି |  ଏହି ସଂଖ୍ୟା ଜିଲ୍ଲା କୁ ନେଇ ଅଟେ |  ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବ ପ୍ରୀତି ସୁଦାନ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଏକ ଚିଠି ଲେଖି ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟ ତଥା କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳର ମୁଖ୍ୟ ସଚିବଙ୍କୁ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।
ଏହି ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକରେ ଗୋଟିଏ ବି ଲାଲ୍ ଜୋନ୍ ନାହିଁ :
 ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ଆସାମ, ଦାଦର ନାଗର ହାଭେଲି, ଦାମନ ଡିୟୁ, ଗୋଆ, ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ଲଦାଖ, ଲକ୍ଷ୍ମୀଦୀପ, ମଣିପୁର, ମେଘାଳୟ, ମିଜୋରାମ, ନାଗାଲାଣ୍ଡ, ପୁଡୁଚେରୀ, ସିକ୍କିମ ଏବଂ ତ୍ରିପୁରା |

ସମାନ ଆଧାରରେ ରିହାତି ଦିଆଯିବ |

 ଲକଡାଉନ୍ ଅବଧି 3 ମଇରେ ଶେଷ ହୋଇଥିଲା |  ରେଡ୍, କମଳା, ଗ୍ରୀନ୍ ଜୋନ୍ ଅନୁଯାୟୀ ସରକାର ରିହାତି ପ୍ରଦାନ କରିବେ।  ତାହା ହେଉଛି, ଲୋକଙ୍କୁ ରେଡ୍ ଜୋନ୍ ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିବ |  ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ଖଣି ଅଞ୍ଚଳର ଲୋକଙ୍କୁ କିଛି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଏବଂ କିଛି ଆରାମରେ ରହିବାକୁ ପଡିବ |  ସବୁଜ ଜୋନ୍ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଖୋଲାଯାଇପାରିବ |  ତଥାପି ସର୍ତ୍ତଗୁଡିକ ଲାଗୁ ହେବ |

ନିଜର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦିଅନ୍ତୁ

Previous Post Next Post