👉 ଅଶ୍ଵଗନ୍ଧା - ଔଷଧ ପରିଚୟ



ଅଶ୍ଵଗନ୍ଧା ଶବ୍ଦ ସଂସ୍କୃତ ଶବ୍ଦ ଅଶ୍ୱ (ଘୋଡା) ଏବଂ ଗନ୍ଧା (ଗନ୍ଧ) ରୁ ଉତ୍ପନ୍ନ |  ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ଏହାର ଚେର ଘୋଡାର ଝାଳ ପରି ଗନ୍ଧ କରିଥାଏ | ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ଏହାର ରସାୟନ (ନବଜୀବନ) ଏବଂ  ସନ୍ତୁଳନ ଗୁଣ ଯୋଗୁଁ ଚାପ, ଚିନ୍ତା ଏବଂ ମଧୁମେହ ପରିଚାଳନାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ |  ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ମୂଳ ପାଉଡର, ଯେତେବେଳେ କ୍ଷୀର ସହିତ ନିଆଯାଏ, ପୁରୁଷ ବନ୍ଧ୍ୟାକରଣ ଏବଂ ଇରେକ୍ଟାଇଲ୍ ଡିସଫଙ୍କସନ ପରିଚାଳନାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ |  ଏହାର ଆପ୍ରୋଡାଇସିଆକ୍ ସମ୍ପତ୍ତି ହେତୁ ଏହା ହୋଇଥାଏ |
 ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧାଙ୍କ ସହିତ ଗୋଟିଏ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସତର୍କତା ହେଉଛି ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ ଏହାକୁ ଏଡାଇବା ଉଚିତ କାରଣ ଏହା ଗର୍ଭାଶୟ ସଂକୋଚନକୁ ବ୍ରୁଦ୍ଧି କରାଇପାରେ  |

👉 ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧର ଲାଭ :-

 ଚାପ ପାଇଁ ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧର କ’ଣ ଲାଭ?

 ଆଧୁନିକ ବିଜ୍ଞାନ ଦର୍ଶନ ଅନୁସାରେ  ଚାପର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ବ୍ୟକ୍ତିର ଦକ୍ଷତାକୁ ଉନ୍ନତ କରିପାରେ | ଚାପ ଆଡ୍ରେନୋକୋର୍ଟିକୋଟ୍ରୋପିକ୍ ହରମୋନ୍ (ACTH) ର ସ୍ରୋତକୁ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଥାଏ ।  ଯାହା ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଶରୀରରେ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରୋଲ ସ୍ତର (ଷ୍ଟ୍ରେସ୍ ହରମୋନ୍) କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ |  ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ପାଉଡର କୋଲେଷ୍ଟ୍ରୋଲ ର ସ୍ତରକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ ଏବଂ ଚାପ ଏବଂ ଚାପ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟାକୁ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ |

 

 👉 ଆୟୁର୍ବେଦିକ ଦର୍ଶନ |

 ଅନେକ ସମୟରେ ବିରକ୍ତିକରତା, ଅନିଦ୍ରା ଏବଂ ଭୟ  ହୁଏ |  ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ପାଉଡର ଗ୍ରହଣ ଏହାକୁ  ସନ୍ତୁଳିତ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ଏବଂ ଏହିପରି ଚାପର ଲକ୍ଷଣକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ |

ଟିପ୍ପଣୀ:
 1. ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ମୂଳ ପାଉଡରର 1 / 4-1 / 2 ଚାମଚ ନେଇ ଏହାକୁ 2 କପ୍ ପାଣିରେ ଫୁଟାନ୍ତୁ |
 2. ଏକ ଚାମଚ ଅଦା ମିଶାନ୍ତୁ |  ଅଧା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହ୍ରାସ ହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଫୁଟାନ୍ତୁ।
 3. ମିଶ୍ରଣକୁ ଥଣ୍ଡା କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାର ସ୍ୱାଦ ବଢାଇବା ପାଇଁ ମହୁ ମିଶାନ୍ତୁ |
 4. ଆପଣଙ୍କ ମନକୁ ଆରାମ ଦେବା ପାଇଁ ଏହି ଚା ପିଅନ୍ତୁ |

 ଚିନ୍ତା ପାଇଁ ଅଶ୍ଵଗନ୍ଧାର କ’ଣ ଲାଭ ଅଛି?

 👉  ପୁରୁଷ ବନ୍ଧ୍ୟାକରଣ ପାଇଁ ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧର ଲାଭ କ’ଣ?

 ଆଧୁନିକ ବିଜ୍ଞାନ ଦର୍ଶନ |

 ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଆପ୍ରୋଡାଇସିଆକ୍ ଏବଂ ଟେଷ୍ଟୋଷ୍ଟେରନ୍ ସ୍ତରକୁ ଉନ୍ନତ କରି ଚାପଗ୍ରସ୍ତ ପୁରୁଷ ବନ୍ଧ୍ୟାକରଣରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିପାରେ |  ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧରେ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ସମ୍ପତ୍ତି ଅଛି ଏବଂ ମୁକ୍ତ ରେଡିକାଲ୍ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଳଢନ୍ତି |  ଏହା ଶୁକ୍ରାଣୁ କୋଷର କ୍ଷତି ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁକୁ ରୋକିଥାଏ ଯାହା ଶୁକ୍ରାଣୁ ଗଣନା ଏବଂ ଗୁଣବତ୍ତାକୁ ଉନ୍ନତ କରିଥାଏ |  ଏହିପରି ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ପୁରୁଷ ଯୌନ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ସହିତ ଚାପଗ୍ରସ୍ତ ପୁରୁଷ ବନ୍ଧ୍ୟକରଣର ବିପଦକୁ କମ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ |

 

 ଆୟୁର୍ବେଦିକ ଦର୍ଶନ |

 ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ଚାପ କମାଇ ଚାପଗ୍ରସ୍ତ ପୁରୁଷ ବୃକ୍ଷରୋପଣକୁ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ |  ଏହାର ଭାଟା ସନ୍ତୁଳନ ସମ୍ପତ୍ତି ହେତୁ ଏହା ହୋଇଥାଏ |  ଶୁକ୍ରାଣୁ ଗୁଣ ଏବଂ ପରିମାଣରେ ଉନ୍ନତି କରି ଏହା ପୁରୁଷ ବନ୍ଧ୍ୟାକରଣର ସମ୍ଭାବନାକୁ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରେ |  ଏହାର ବ r ଷ୍ଣବ (ଆପ୍ରୋଡିସିଆକ୍) ସମ୍ପତ୍ତି ହେତୁ ଏହା ହେଉଛି |
 
ଟିପ୍ପଣୀ:
1. ଶୁକ୍ରାଣୁ ଗୁଣରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବା ପାଇଁ ଦିନକୁ ଥରେ କିମ୍ବା ଦୁଇଥର ଘି, ଚିନି ଏବଂ ମହୁ ସହିତ ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ମୂଳ ପାଉଡରର 1 / 4-1 / 2 ଚାମଚ ନିଅନ୍ତୁ |

 2. କିମ୍ବା, ଏକ ଗ୍ଲାସ୍ ଉଷୁମ କ୍ଷୀରରେ ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ମୂଳ ପାଉଡରର 1 / 4-1 / 2 ଚାମଚ ମିଶାନ୍ତୁ |  ଶୋଇବା ସମୟରେ ଏହାକୁ ପିଅନ୍ତୁ |

 ମଧୁମେହ ରୋଗ (ପ୍ରକାର 1 ଏବଂ ପ୍ରକାର 2) ପାଇଁ ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧାର ଲାଭ କ’ଣ?

 

👉 ଆଧୁନିକ ବିଜ୍ଞାନ ଦର୍ଶନ |

 ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ମଧୁମେହ ରୋଗୀଙ୍କ ରକ୍ତରେ ଶର୍କରା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରି ଇନସୁଲିନ୍ ଉତ୍ପାଦନ ବୃଦ୍ଧି କରି ଇନସୁଲିନ୍ ସମ୍ବେଦନଶୀଳତାକୁ ଉନ୍ନତ କରିପାରେ |
 ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା କୋଷଗୁଡ଼ିକୁ ଇନସୁଲିନ୍ ପ୍ରତି କମ୍ ପ୍ରତିରୋଧକ କରିଥାଏ।  ଏହା ଇନସୁଲିନ୍ ସମ୍ବେଦନଶୀଳତାକୁ ଉନ୍ନତ କରିଥାଏ ଏବଂ କୋଷଗୁଡ଼ିକ ଦ୍ୱାରା ଗ୍ଲୁକୋଜ୍ ବ୍ୟବହାରକୁ ବ increases ାଇଥାଏ |  ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ମଧ୍ୟ ଇନସୁଲିନ୍ ଉତ୍ପାଦନକାରୀ କୋଷଗୁଡ଼ିକର ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ବୃଦ୍ଧି କରିଥାଏ ଯାହାଦ୍ୱାରା ଇନସୁଲିନ୍ ସିକ୍ରେସନ୍ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ |  ମିଳିତ ଭାବରେ, ଏହା ମଧୁମେହର ବିପଦକୁ ପରିଚାଳନା କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ |
 ଟିପ୍ପଣୀ:
 1. ଏକ ପ୍ୟାନରେ 1 ଗ୍ଲାସ୍ କ୍ଷୀର ଏବଂ 1/2 / a ଗ୍ଲାସ୍ ପାଣି ନେଇ ଫୁଟିବାକୁ ଆଣନ୍ତୁ |
 2. ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ମୂଳ ପାଉଡରର 1 / 4-1 / 2 ଚାମଚ ମିଶାଇ ଆଉ 5 ମିନିଟ୍ ଫୁଟାନ୍ତୁ |
 3. ଏହି ମିଶ୍ରଣରେ ଚୂର୍ଣ୍ଣ ବାଦାମ ଏବଂ ଆଲୁଅ (ପ୍ରାୟ 2 ଚାମଚ) ମିଶାନ୍ତୁ |
 4. ରକ୍ତରେ ଶର୍କରା ସ୍ତର ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ଏହି ମିଶ୍ରଣକୁ ପିଅନ୍ତୁ |

 

 ଆୟୁର୍ବେଦିକ ଦର୍ଶନ |

 ଆୟୁର୍ବେଦ ଅନୁଯାୟୀ, ଦୁଇ ପ୍ରକାରର ମଧୁମେହ ଚିକିତ୍ସା ଅଛି।  ଗୋଟିଏ ହେଉଛି ଆପ୍ଟରପାନା (ଡି-ପୋଷଣ) ଏବଂ ସାନ୍ତରପାନା (ପୁର୍ଣ୍ଣକରଣ) |  କପା ଶରୀରର ପ୍ରକାର ସହିତ ମେଦବହୁଳ ମଧୁମେହ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଆପ୍ଟରପାନା ଚିକିତ୍ସା ଉପଯୋଗୀ ଏବଂ ସାଣ୍ଟାରପାନା ଚିକିତ୍ସା ସାଧାରଣତ V ଭାଟା କିମ୍ବା ପିଟା ପ୍ରକାର ଶରୀର ସହିତ ପତଳା ମଧୁମେହ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଯୋଗୀ |  ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ଭାଟା ଏବଂ କପା ଦୋସାକୁ ସନ୍ତୁଳିତ କରି ଉଭୟ ପ୍ରକାରର ଚିକିତ୍ସା ଉପରେ କାମ କରନ୍ତି |
 ଟିପ୍ପଣୀ:
 ଆପଣଙ୍କର ବିଦ୍ୟମାନ ଚିକିତ୍ସା ସହିତ 2 ଘଣ୍ଟା ଭୋଜନ ପରେ କ୍ଷୀର କିମ୍ବା ଉଷୁମ ପାଣି ସହିତ ଦିନକୁ ଦୁଇଥର 1 ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା କ୍ୟାପସୁଲ କିମ୍ବା ଟାବଲେଟ୍ ନିଅନ୍ତୁ |

 ଆର୍ଥ୍ରାଇଟିସ୍ ପାଇଁ ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧାଙ୍କର କ’ଣ ଲାଭ ଅଛି?

 

 ଆଧୁନିକ ବିଜ୍ଞାନ ଦର୍ଶନ |

 ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ଆର୍ଥ୍ରାଇଟିସ୍ ସହିତ ଜଡିତ ଯନ୍ତ୍ରଣାକୁ ହ୍ରାସ କରିପାରେ |
 ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ w ଶ୍ୱର୍ଯ୍ୟାଙ୍କର ଆଲେଞ୍ଜିକ୍ ଗୁଣ ରହିଛି।  ଏହା ଦେଖାଯାଏ ଯେ, ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧାର ମୂଳ ଏବଂ ପତ୍ରରେ ୱାଥେରିନ୍ ଏ ଥାଏ ଯାହା ପ୍ରୋଷ୍ଟାଗ୍ଲାଣ୍ଡିନ ଭଳି ଯନ୍ତ୍ରଣା ମଧ୍ୟସ୍ଥି ଉତ୍ପାଦନକୁ ବାଧା ଦେଇଥାଏ |  ଏହା ଆର୍ଥ୍ରାଇଟିସ୍ ସହିତ ଜଡିତ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଏବଂ ପ୍ରଦାହକୁ ହ୍ରାସ କରେ |

 

 ଆୟୁର୍ବେଦିକ ଦର୍ଶନ |

 ଆର୍ଥ୍ରାଇଟିସରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ଉପଯୋଗୀ |  ଆୟୁର୍ବେଦ ଅନୁଯାୟୀ, ଭାଟା ଦୋସା ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ଆର୍ଥ୍ରାଇଟିସ୍ ହୁଏ ଏବଂ ଏହା ସାନ୍ଧିବାଟା ନାମରେ ଜଣାଶୁଣା।  ଏହା ଯନ୍ତ୍ରଣା, ଫୁଲା ଏବଂ ଗଣ୍ଠିର ଗତି କରିଥାଏ |  ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ପାଉଡରରେ ଭାଟା ସନ୍ତୁଳନ ଗୁଣ ରହିଛି ଏବଂ ଆର୍ଥ୍ରାଇଟିସ୍ ପରି ଯନ୍ତ୍ରଣା ଏବଂ ଗଣ୍ଠିରେ ଫୁଲିବାର ଲକ୍ଷଣରୁ ମୁକ୍ତି ଦେଇଥାଏ |
 ଟିପ୍ପଣୀ:
 1. ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ମୂଳ ପାଉଡରର 1 / 4-1 / 2 ଚାମଚ ନିଅନ୍ତୁ |
 2. ଏହାକୁ 1 ଗ୍ଲାସ କ୍ଷୀରରେ ମିଶାନ୍ତୁ |
 3. ଦିନକୁ ତିନିଥର ଏହାକୁ ପିଅନ୍ତୁ |
 4. ଉତ୍ତମ ଫଳାଫଳ ପାଇଁ ଅତିକମରେ 1-2 ମାସ ଜାରି ରଖନ୍ତୁ |

 ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ (ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ) ପାଇଁ ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧାର ଲାଭ କ’ଣ?

 

 ଆଧୁନିକ ବିଜ୍ଞାନ ଦର୍ଶନ |

 ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ପରି ଚାପ ଏବଂ ଚାପ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟାର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ବ୍ୟକ୍ତିର ଦକ୍ଷତାକୁ ଉନ୍ନତ କରିପାରେ |
 ଚାପ ଆଡ୍ରେନୋକୋର୍ଟିକୋଟ୍ରୋପିକ୍ ହରମୋନ୍ (ACTH) ର ସ୍ରୋତକୁ ବ increases ାଇଥାଏ ଯାହା ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଶରୀରରେ କର୍ଟିସୋଲ୍ ସ୍ତର (ଷ୍ଟ୍ରେସ୍ ହରମୋନ୍) କୁ ବ increases ାଇଥାଏ |  ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ପାଉଡର କର୍ଟିସୋଲର ସ୍ତରକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ ଏବଂ ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ପରି ଚାପ ଏବଂ ଏହାର ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟାକୁ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ |
 ଟିପ୍ପଣୀ:
 1. ଏକ କପ୍ ପାଣିରେ ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ମୂଳ ପାଉଡରର 1 / 4-1 / 2 ଚାମଚ ନିଅନ୍ତୁ |
 2. ମିଶ୍ରଣକୁ ଏକ ପ୍ୟାନରେ ଅତି କମରେ 10 ମିନିଟ୍ ଫୁଟାନ୍ତୁ |
 3. ସ୍ୱାଦ ବ to ାଇବା ପାଇଁ ଅଳ୍ପ ବୁନ୍ଦା ଲେମ୍ବୁ ଏବଂ 1 ଚାମଚ ମହୁ ମିଶାନ୍ତୁ |
 4. ଏହି ମିଶ୍ରଣକୁ ଦିନରେ ଥରେ ସକାଳେ ପିଅନ୍ତୁ |

 

 ଆୟୁର୍ବେଦିକ ଦର୍ଶନ |

 ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ଆୟୁର୍ବେଦରେ ରାକା ଗାଟା ଭାଟା ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା ଯାହାର ଅର୍ଥ ଧମନୀରେ ରକ୍ତର ଉଚ୍ଚ ଚାପ |  ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ପାଇଁ ଆୟୁର୍ବେଦିକ ଚିକିତ୍ସାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ଏହାର ମୂଳ କାରଣ ଚିହ୍ନଟ କରିବା ଏବଂ ତା’ପରେ bs ଷଧ ସେବନ କରିବା ଯାହା ଏହାର ମୂଳରୁ ସମସ୍ୟା ଦୂର କରିପାରିବ |  ଚାପ କିମ୍ବା ଚିନ୍ତା ମଧ୍ୟ ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପର ମୂଳ କାରଣ ଅଟେ ଏବଂ w ଶ୍ୱର୍ଯ୍ୟା ଗ୍ରହଣ କରିବା ଚାପ କିମ୍ବା ଚିନ୍ତାକୁ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ଏବଂ ଏହିପରି ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିଥାଏ |
 ଟିପ୍ପଣୀ:
 କ୍ଷୀର ସହିତ ଭୋଜନ କରିବାର ଦୁଇ ଘଣ୍ଟା ପରେ ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧାର cap ଟି କ୍ୟାପସୁଲ କିମ୍ବା ଟାବଲେଟ୍ ସହିତ ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ |  ଅନ୍ୟ ଆଣ୍ଟିହାଇପର୍ଟେନ୍ସିଭ୍ drugs ଷଧ ସହିତ ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ଗ୍ରହଣ କରିବା ସମୟରେ ନିୟମିତ ଭାବରେ ଆପଣଙ୍କର ରକ୍ତଚାପ ଉପରେ ନଜର ରଖନ୍ତୁ |

 ପାର୍କିନ୍ସନ୍ ରୋଗ ପାଇଁ ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧାର ଲାଭ କ’ଣ?

 

 ଆଧୁନିକ ବିଜ୍ଞାନ ଦର୍ଶନ |

 ପାର୍କିନ୍ସନ୍ ରୋଗରେ ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ଉପଯୋଗୀ ହୋଇପାରେ |
 ପାର୍କିନ୍ସନ୍ ରୋଗ ସ୍ନାୟୁ କୋଷଗୁଡ଼ିକର କ୍ଷତି ହେତୁ ହୋଇଥାଏ ଯାହା ଶରୀରର ଗତି, ମାଂସପେଶୀ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଏବଂ ସନ୍ତୁଳନକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ |  ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ଏହାର ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଗୁଣ ଯୋଗୁଁ ସ୍ନାୟୁ କୋଷଗୁଡ଼ିକର କ୍ଷତିକୁ ରୋକିଥାଏ |  ଏହା ପାର୍କିନ୍ସନ୍ ଏବଂ ଏହାର ସଂପୃକ୍ତ ସମସ୍ୟାଗୁଡିକର ବିପଦକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ [21-23] |

 

 ଆୟୁର୍ବେଦିକ ଦର୍ଶନ |

 ପାର୍କିନ୍ସନ୍ ରୋଗର ଲକ୍ଷଣକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ସାହାଯ୍ୟ କରେ |
 ଆୟୁର୍ବେଦରେ ବର୍ଣ୍ଣିତ ଏକ ରୋଗର ଅବସ୍ଥା 'ଭେପାଥୁ' ପାର୍କିନ୍ସନ୍ ରୋଗ ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ହୋଇପାରେ |  ଏହା ଭିଟା ଭଟା ଦ୍ୱାରା ହୋଇଥାଏ |  ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ପାଉଡର ଗ୍ରହଣ ଭାଟାକୁ ସନ୍ତୁଳିତ କରେ ଏବଂ କୋଷଗୁଡ଼ିକର ଅବକ୍ଷୟକୁ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ଯାହା ପାର୍କିନ୍ସନ୍ ରୋଗର ଲକ୍ଷଣକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରେ |

 ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା କେତେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ?

 ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପ୍ରମାଣ |

 ଚିନ୍ତା, ଆର୍ଥ୍ରାଇଟିସ୍, ଡାଇବେଟିସ୍ ମେଲିଟସ୍ (ଟାଇପ୍ 1 ଏବଂ ଟାଇପ୍ 2), ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ (ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ), ପୁରୁଷ ବନ୍ଧ୍ୟାକରଣ, ପାର୍କିନ୍ସନ୍ ରୋଗ, ଚାପ

 ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ଉପକାରିତା ବିଷୟରେ FAQ |

 

 ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ତୁମକୁ ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିପାରେ କି?

 

 କେଶ loss ଡିବା ପାଇଁ w ଶ୍ୱର୍ଯ୍ୟା ଭଲ କି?

 

 ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧ ଉଚ୍ଚତା ବୃଦ୍ଧି କରିପାରିବ କି?

 

 ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ଟେଷ୍ଟୋଷ୍ଟେରନ୍ ହରମୋନ୍ ବୃଦ୍ଧି କରିପାରିବ କି?

 

 ପୁରୁଷମାନଙ୍କ ପାଇଁ w ଶ୍ୱର୍ଯ୍ୟାଙ୍କର କ’ଣ ଲାଭ ଅଛି?

 

 ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ଉଦାସୀନତାକୁ ଭଲ କରିପାରିବ କି?

 ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ବ୍ୟବହାର କରିବା ସମୟରେ ସାବଧାନତା |

 ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ପରାମର୍ଶ |

 ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ |

 

 ଆଧୁନିକ ବିଜ୍ଞାନ ଦର୍ଶନ |

 ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ପାକସ୍ଥଳୀରେ ବ୍ୟାଘାତ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ, ତେଣୁ ଯଦି ଆପଣ ପେପ୍ଟିକ୍ ଅଲସରରେ ପୀଡିତ ଅଛନ୍ତି ତେବେ ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା କିମ୍ବା ଏହାର ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟ ନେବା ପୂର୍ବରୁ ଦୟାକରି ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରନ୍ତୁ |

 

 ଆୟୁର୍ବେଦିକ ଦର୍ଶନ |

 ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ପାକସ୍ଥଳୀରେ ବ୍ୟାଘାତ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ |  ତେଣୁ ସାଧାରଣତ Pit ପିଟା ଏବଂ ଆମା ଅସନ୍ତୁଳନ ଥିବା ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସତର୍କତାର ସହିତ ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ବ୍ୟବହାର କରିବା ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି |

 ସ୍ତନ୍ୟପାନ କରାଇବା |

 ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ |

 

 ଆଧୁନିକ ବିଜ୍ଞାନ ଦର୍ଶନ |

 ବ scientific ଜ୍ଞାନିକ ପ୍ରମାଣ ଅଭାବ ହେତୁ, ଯଦି ଆପଣ ସ୍ତନ୍ୟପାନ କରାଉଛନ୍ତି ତେବେ ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧାଙ୍କୁ ଏଡାଇବା ଉଚିତ୍ |

 

 ଆୟୁର୍ବେଦିକ ଦର୍ଶନ |

 ସ୍ତନ୍ୟପାନ ସମୟରେ ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ନେବାବେଳେ ଆୟୁର୍ବେଦିକ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ତତ୍ତ୍ .ାବଧାନ ଆବଶ୍ୟକ, ଆତ୍ମ ication ଷଧରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ୍।

 ଛୋଟ ମେଡିସିନ୍ ପାରସ୍ପରିକ କ୍ରିୟା |

 

 ଆଧୁନିକ ବିଜ୍ଞାନ ଦର୍ଶନ |

 ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ଥାଇରଏଡ୍ ହରମୋନ୍ (T4) ର ଉତ୍ପାଦନ ବୃଦ୍ଧି କରେ |  ତେଣୁ ସାଧାରଣତ your ହାଇପରଥାଇରଏଡିଜିମ୍ drugs ଷଧ ସହିତ ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ଗ୍ରହଣ କରିବା ସମୟରେ ନିୟମିତ ଭାବରେ ଆପଣଙ୍କର ଥାଇରଏଡ୍ ସ୍ତର ଉପରେ ନଜର ରଖିବା ପରାମର୍ଶଦାୟକ |

 ମଧ୍ୟମ ic ଷଧର ପାରସ୍ପରିକ କ୍ରିୟା |

 ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ |

 

 ଆଧୁନିକ ବିଜ୍ଞାନ ଦର୍ଶନ |

 1. ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ଇମ୍ୟୁନୋମୋଡ୍ୟୁଲେଟାରୀ ପ୍ରଭାବ ଧାରଣ କରିପାରେ |  ତେଣୁ ଯଦି ଆପଣ ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା କିମ୍ବା ଏହାର ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟ ଇମ୍ୟୁନୋମୋଡ୍ୟୁଲେଟାରୀ drugs ଷଧ ସେବନ କରୁଛନ୍ତି ତେବେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରିବା ପରାମର୍ଶଦାୟକ ଅଟେ।
 2. ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ଶୋଷଣର କାରଣ ହୋଇପାରେ |  ତେଣୁ ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା କିମ୍ବା ଏହାର ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟ ଗ୍ରହଣ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରିବା ପରାମର୍ଶଦାୟକ ଅଟେ କାରଣ ଏହା ଅତ୍ୟଧିକ ନିଦ୍ରା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ |


 ମଧୁମେହ ରୋଗୀ |

 

 ଆଧୁନିକ ବିଜ୍ଞାନ ଦର୍ଶନ |

 ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ରକ୍ତରେ ଗ୍ଲୁକୋଜର ସ୍ତରକୁ କମ କରିପାରେ |  ତେଣୁ ଯଦି ଆପଣ ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା କିମ୍ବା ଏହାର ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟଗୁଡିକ ଅନ୍ୟ ମଧୁମେହ ବିରୋଧୀ drugs ଷଧ ସେବନ କରୁଛନ୍ତି ତେବେ ନିୟମିତ ଭାବରେ ଚିନି ସ୍ତର ଉପରେ ନଜର ରଖିବା ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି |

 ହୃଦ୍ ରୋଗରେ ପୀଡିତ ରୋଗୀ |

 

 ଆଧୁନିକ ବିଜ୍ଞାନ ଦର୍ଶନ |

 ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ରକ୍ତଚାପ କମାଇପାରେ |  ତେଣୁ ଯଦି ଆପଣ ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା କିମ୍ବା ଏହାର ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟଗୁଡିକ ଆଣ୍ଟି-ହାଇପରଟେନ୍ସିଭ୍ drugs ଷଧ ସେବନ କରୁଛନ୍ତି ତେବେ ନିୟମିତ ଭାବରେ ରକ୍ତଚାପ ଉପରେ ନଜର ରଖିବା ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି |

 କିଡନୀ ରୋଗରେ ପୀଡିତ ରୋଗୀ |

 ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ |

 

 ଆଧୁନିକ ବିଜ୍ଞାନ ଦର୍ଶନ |

 ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧର ଡାଇୟୁରେଟିକ୍ ଗୁଣ ରହିଛି |  ଏହା କିଡନୀରେ କ୍ଷତ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ (କିଡନୀରେ ଅସ୍ୱାଭାବିକ ବୃଦ୍ଧି) |  ତେଣୁ ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ପୂର୍ବରୁ କିଡନୀ ସମସ୍ୟା ଅଛି ତେବେ ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା କିମ୍ବା ଏହାର ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟ ନେବା ପୂର୍ବରୁ ଦୟାକରି ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରନ୍ତୁ |

 ଗର୍ଭଧାରଣ

 ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ |

 

 ଆଧୁନିକ ବିଜ୍ଞାନ ଦର୍ଶନ |

 ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ କାରଣ ଏହା ଗର୍ଭାଶୟ ସଂକୋଚନକୁ ବ increase ାଇପାରେ |

 

 ଆୟୁର୍ବେଦିକ ଦର୍ଶନ |

 ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ନେବା ପୂର୍ବରୁ ଆୟୁର୍ବେଦିକ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରନ୍ତୁ, ଆତ୍ମ- ication ଷଧରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ୍।

 ପାର୍ଶ୍ଵ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା

 ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ |

 

 ଆଧୁନିକ ବିଜ୍ଞାନ ଦର୍ଶନ |

 1. ସେଡେସନ୍
 2. ନିମ୍ନ ରକ୍ତଚାପ
 3. arr ାଡ଼ା
 4. ବାନ୍ତି
 5. ପେଟ ଯନ୍ତ୍ରଣା [26]

 ମଦ୍ୟପାନ

 

 ଆଧୁନିକ ବିଜ୍ଞାନ ଦର୍ଶନ |

 ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ଶୋଷଣର କାରଣ ହୋଇପାରେ |  ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ଗ୍ରହଣ କରିବା ସମୟରେ ମଦ୍ୟପାନରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ କାରଣ ଏହା ଅତ୍ୟଧିକ ନିଦ୍ରା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ |

 ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ସତର୍କତା ବିଷୟରେ ପ୍ରଶ୍ନ |

 

 ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ବାନ୍ତି ହେବାର କାରଣ ହୋଇପାରେ କି?

 

 ଅଟୋମ୍ୟୁମ୍ୟୁନ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଲୋକଙ୍କୁ ଏଡାଇବା ଉଚିତ୍ କି?

 

 ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ପୂର୍ବରୁ ଆପଣ ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ନେଇପାରିବେ କି?

 ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧାଙ୍କ ଅନୁମୋଦିତ ଡୋଜ୍ |

 ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ଟାବଲେଟ୍ - ଦିନକୁ ଦୁଇଥର କିମ୍ବା ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଦ୍ prescribed ାରା prescribed ଟି ଟାବଲେଟ୍ |

 ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା କ୍ୟାପସୁଲ - ଦିନକୁ ଦୁଇଥର କିମ୍ବା ଡାକ୍ତରଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ cap ଟି କ୍ୟାପସୁଲ |

 ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ଚୁର୍ନା - 1 / 4-1 / 2 ଚାମଚ ଦିନକୁ ଦୁଇଥର କିମ୍ବା ଡାକ୍ତରଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ |

 ASHWAGANDHA କୁ କିପରି ବ୍ୟବହାର କରିବେ |

 1. ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ଟାବଲେଟ୍ |
 Ash ଟି ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ଟାବଲେଟ୍ ନିଅନ୍ତୁ କିମ୍ବା ଡାକ୍ତରଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ |
 ଦିନକୁ ଦୁଇଥର ଖାଦ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିବା ପରେ ଗରମ କ୍ଷୀର କିମ୍ବା ପାଣି ସହିତ |

 2. ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା କ୍ୟାପସୁଲ୍ |
 Ash ଶ୍ୱର୍ଯ୍ୟା କ୍ୟାପସୁଲ ନିଅନ୍ତୁ କିମ୍ବା ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା pres ଷଧ ଅନୁଯାୟୀ |
 ଦିନକୁ ଦୁଇଥର ଖାଦ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିବା ପରେ ଗରମ କ୍ଷୀର କିମ୍ବା ପାଣି ସହିତ |

 3. ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ପାଉଡର (ଚୁର୍ନା)
 a।  କ୍ଷୀର କିମ୍ବା ମହୁ ସହିତ |
 କ୍ଷୀର କିମ୍ବା ମହୁ ସହିତ କିମ୍ବା ଡାକ୍ତରଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ 1 / 4-1 / 2 ଚାମଚ ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ପାଉଡର (ଚୁର୍ନା) ନିଅନ୍ତୁ |

 ଖ।  ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ଚା
 i।  ୨ କପ୍ ପାଣିରେ 1 ଚାମଚ ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ପାଉଡର ମିଶାନ୍ତୁ |
 ii।  ଏହାକୁ ଏକ ଫୁଟିକୁ ଆଣନ୍ତୁ |
 iii।  ମୂଳ ପରିମାଣର 1/2 / to ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହ୍ରାସ ନହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଫୁଟାନ୍ତୁ |
 iv।  ଏଥିରେ କିଛି କ୍ଷୀର ଏବଂ ମହୁ ମିଶାନ୍ତୁ |
 v। ଦିନରେ ଥରେ ପିଅନ୍ତୁ |
 vi।  ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତରେ ଶର୍କରା ସ୍ତର ହେଲେ ଆପଣ ମହୁକୁ ଛାଡି ପାରିବେ |

 ଗ।  ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ମିଲ୍କଶେକ୍ |
 i।  Cup କପ ଶୁଦ୍ଧ ଘିରେ 4 ଚାମଚ ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ପାଉଡର (ଚୁର୍ନା) ଭାଜନ୍ତୁ |
 ii।  ଏଥିରେ 1-2 ଚାମଚ ମହୁ ମିଶାନ୍ତୁ |
 iii।  ଖାଇବା ପାଇଁ, ଏହି ପାଉଡରର 1 ଚାମଚ ଥଣ୍ଡା କ୍ଷୀରରେ 1 ଚାମଚ ମିଶାନ୍ତୁ |
 iv।  ଏହାକୁ ଭଲ ଭାବରେ ମିଶାନ୍ତୁ ଏବଂ ଭଲ ସ୍ୱାଦ ପାଇଁ ତୁରନ୍ତ ପିଅନ୍ତୁ |
 v। ଆପଣ ଏହି ମିଶ୍ରଣକୁ ରେଫ୍ରିଜରେଟରରେ ସଂରକ୍ଷଣ କରିପାରିବେ ଏବଂ ଆବଶ୍ୟକ ସମୟରେ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ |
 vi।  ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତରେ ଶର୍କରା ସ୍ତର ହେଲେ ମହୁ ଛାଡିଦିଅ |

 d।  ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ଲାଡୁ |
 i।  2 ଚାମଚ ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ପାଉଡର (ଚୁର୍ନା) ନିଅନ୍ତୁ |
 ii।  ଏଥିରେ 1 ଟେବୁଲ୍ ଚାମଚ ଗୁଣ୍ଡ ପାଉଡର ମିଶାନ୍ତୁ |
 iii।  ସ୍ୱାଦ ବ enhance ାଇବା ପାଇଁ ମିଶ୍ରଣରେ ଏକ ଚାମଚ କଳା ଲୁଣ ଏବଂ ହଳଦୀ ମିଶାନ୍ତୁ |
 iv।  ଏହି ମିଶ୍ରଣକୁ ସମାନ ଏବଂ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ଆଣ୍ଠେଇ ଦିଅନ୍ତୁ |
 v। ତୁମର ପାପୁଲି ମଧ୍ୟରେ ଏକ ବୃତ୍ତାକାର ଗତିରେ ଉପରୋକ୍ତ ମିଶ୍ରଣ ସହିତ ଗୋଲାକାର ଆକୃତିର ଲଡୁ ତିଆରି କର |
 vi।  ଆପଣ ସେଗୁଡିକୁ ରେଫ୍ରିଜରେଟରରେ 3-4 ଦିନ ରଖିପାରିବେ |

 ଇ।  ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ଶ୍ରୀଖଣ୍ଡ
 i।  250 ଗ୍ରାମ ମୋଟା ଦହି ନିଅନ୍ତୁ |
 ii।  କଦଳୀକୁ ଏକ ମସଲିନ୍ କପଡ଼ାରେ ରଖନ୍ତୁ, ଟାଙ୍ଗିଆ ଦହି ପାଇବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ଜଳ ନିଷ୍କାସନ କରନ୍ତୁ |
 iii।  ମସଲିନ୍ କପଡ଼ାରୁ ଟାଙ୍ଗାଯାଇଥିବା କଦଳୀକୁ ବାହାର କରି ଫ୍ରିଜରେ ରଖନ୍ତୁ |
 iv।  ଟାଙ୍ଗିଆ ଦହିକୁ 4 ଭାଗରେ ବିଭକ୍ତ କରନ୍ତୁ |
 v। ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାଦ ଅନୁଯାୟୀ ଚିନି / ମହୁ ଏବଂ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଅଂଶରେ 1 ଟେବୁଲ୍ ଚାମଚ ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ପାଉଡର ମିଶାନ୍ତୁ |
 vi।  ଏହାର ସ୍ୱାଦ ବ enhance ାଇବା ପାଇଁ ଆପଣ କିଛି ଶୁଖିଲା ଫଳ ଏବଂ ଏରସ ପାଉଡର ମଧ୍ୟ ମିଶାଇ ପାରିବେ |
 vii।  ଏହାକୁ ସୁଗମ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଅଂଶକୁ ଭଲ ଭାବରେ ଆଣ୍ଠେଇ ଦିଅନ୍ତୁ |
 viii  ଏହାକୁ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ରେଫ୍ରିଜରେଟରରେ ଥଣ୍ଡା କରନ୍ତୁ |
 ix।  ଆପଣ ଚିନି କିମ୍ବା ମହୁକୁ ଗୁଣ୍ଡ ସହିତ ବଦଳାଇ ପାରିବେ |

 ପ୍ରାୟତଃ ପଚରାଯାଇଥିବା ପ୍ରଶ୍ନ

 ପ୍ର- ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧ କେଉଁ ରୂପରେ ଉପଲବ୍ଧ?

 

 ଆଧୁନିକ ବିଜ୍ଞାନ ଦର୍ଶନ |

 ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା forms ଟି ଫର୍ମରେ ଉପଲବ୍ଧ:
 1. ପାଉଡର (ଚୁର୍ନା)
 2. କ୍ୟାପସୁଲ୍ |
 3. ଟାବଲେଟ୍ |

 ପ୍ର- ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ନିର୍ବାହ କିପରି ଗ୍ରହଣ କରିବେ?

 

 ଆୟୁର୍ବେଦିକ ଦର୍ଶନ |

 ସାଧାରଣତ ,, ବଜାରରେ କ୍ୟାପସୁଲ କିମ୍ବା ଟାବଲେଟ୍ ଆକାରରେ ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ନିର୍ବାହ ଉପଲବ୍ଧ |  ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ନିର୍ବାହକୁ ଦିନକୁ 600-1200 ମିଗ୍ରା ନିଆଯାଇପାରେ |  ଦିନରେ ଥରେ 1-2 କ୍ୟାପସୁଲ କିମ୍ବା ଟାବଲେଟ୍ ନିଆଯାଇପାରେ |

 ପ୍ର- ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ତେଲ କିପରି ବ୍ୟବହାର କରିବେ?

 

 ଆୟୁର୍ବେଦିକ ଦର୍ଶନ |

 ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ତେଲ ଭାଟା ଏବଂ କଫା ଦୋସାକୁ ଶାନ୍ତ କରିବା ଏବଂ ପିଟା ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ କୁହାଯାଏ |  ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ତେଲ ସ୍ଥାନୀୟ ଭାବରେ ଏବଂ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଶରୀର ମସାଜ ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରିବା ନିରାପଦ ଅଟେ |
 ଟିପ୍ପଣୀ:
 1. ପାପୁଲିରେ କିଛି ତେଲ ନିଅ ଏବଂ ପ୍ରଭାବିତ ସ୍ଥାନ ଉପରେ ଉଦାର ଭାବରେ ପ୍ରୟୋଗ କର |
 2. ତେଲକୁ ମାଲିସ୍ କରନ୍ତୁ |
 3. ଏହି ତେଲ ବ୍ୟବହାର କରିବା ପରେ ତୁରନ୍ତ ଶରୀରକୁ ଘୋଡାନ୍ତୁ |
 4. ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ତେଲ ସହିତ ମାଲିସ୍ କରିବା ପରେ ତୁରନ୍ତ ଥଣ୍ଡା ପାଗ ସହିତ ଶରୀରର ସମ୍ପର୍କରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ |

 ପ୍ର- ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ପାଉଡର କିପରି ଗ୍ରହଣ କରିବେ?

 

 ଆୟୁର୍ବେଦିକ ଦର୍ଶନ |

 ଆପଣ କ୍ଷୀର କିମ୍ବା ମହୁ ସହିତ ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ପାଉଡର ନେଇପାରିବେ |
 i।  1 / 4-1 / 2 ଚାମଚ ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ପାଉଡର ସହିତ 1 କପ୍ ଉଷୁମ କ୍ଷୀର କିମ୍ବା 1 ଚାମଚ ମହୁ ନିଅନ୍ତୁ |
 ii।  ଖାଇବାର 2 ଘଣ୍ଟା ପରେ ଏହାକୁ ଭଲ ଭାବରେ ନିଅନ୍ତୁ |

 ପ୍ର- ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ଆପଣଙ୍କୁ ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିପାରିବ କି?

 

 ଆଧୁନିକ ବିଜ୍ଞାନ ଦର୍ଶନ |

 ହଁ, ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା କର୍ଟିସୋଲ ସ୍ତରକୁ ହ୍ରାସ କରି ଆପଣଙ୍କ ଓଜନ ପରିଚାଳନା କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିପାରିବେ |  କର୍ଟିସୋଲ୍ ‘ଷ୍ଟ୍ରେସ୍ ହରମୋନ୍’ ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା କାରଣ ଆଡ୍ରେନାଲ୍ ଗ୍ରନ୍ଥିଗୁଡ଼ିକ ଚାପର ପ୍ରତିକ୍ରିୟାରେ ଏହାକୁ ମୁକ୍ତ କରିଥାଏ |  ବର୍ଦ୍ଧିତ କର୍ଟିସୋଲ ସ୍ତର ମିଠା, ଭଜା ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ମୃଦୁ ପାନୀୟ ପାଇଁ କ୍ଷୁଧା ଏବଂ ଲୋଭ ବ increase ାଇଥାଏ |  ଏହି ଲୋଭଗୁଡ଼ିକ ଫଳସ୍ୱରୂପ କ୍ୟାଲୋରୀ ବ୍ୟବହାରରେ ଓଜନ ବ to ାଇଥାଏ |
 ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା କର୍ଟିସୋଲର ସ୍ତରକୁ ହ୍ରାସ କରେ ଏବଂ ଚାପଗ୍ରସ୍ତ ଲୋଭକୁ ହ୍ରାସ କରେ |  ଏହା ଉନ୍ନତ ଓଜନ ପରିଚାଳନାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ [5] [24] |

 

 ଆୟୁର୍ବେଦିକ ଦର୍ଶନ |

 ଓଜନ ବୃଦ୍ଧି ଅସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର ଖାଦ୍ୟ ଅଭ୍ୟାସ ଏବଂ ଜୀବନଶ lifestyle ଳୀ ଯୋଗୁଁ ହୋଇଥାଏ ଯାହା ଏକ ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯାଏ |  ଏହା ଆମା ଜମାକୁ ବ increases ାଇଥାଏ ମେଡା ଡାଟୁରେ ଏକ ଅସନ୍ତୁଳନ ସୃଷ୍ଟି କରେ ଯାହାଦ୍ୱାରା ମେଦବହୁଳତା ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ |  ମେଦବହୁଳତାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ପତ୍ର ଉପଯୋଗୀ କାରଣ ଏହା ମେଟାବୋଲିଜିମ୍ରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବା ଏବଂ ଆମାକୁ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ |  ଏହାର କପା ସନ୍ତୁଳନ ସମ୍ପତ୍ତି ହେତୁ ଏହା ହୋଇଥାଏ |  ଏହା ମଧ୍ୟ ମେଡା ଡାଟୁକୁ ସନ୍ତୁଳିତ କରେ ଏବଂ ଏହିପରି ମୋଟାପଣକୁ ହ୍ରାସ କରେ |
 ଟିପ୍ପଣୀ:
 ହାଲୁକା ଭୋଜନ କରିବା ପରେ ଦିନରେ ଦୁଇଥର ଉଷୁମ ପାଣି ସହିତ 1-2gm ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ପତ୍ର ପାଉଡର ନିଅନ୍ତୁ |

 ପ୍ର- କେଶ loss ଡିବା ପାଇଁ ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ଭଲ କି?

 

 ଆଧୁନିକ ବିଜ୍ଞାନ ଦର୍ଶନ |

 ହଁ, ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ଚାପଗ୍ରସ୍ତ କେଶ loss ଡ଼ିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ |  ଚାପ ଆଡ୍ରେନୋକୋର୍ଟିକୋଟ୍ରୋପିକ୍ ହରମୋନ୍ (ACTH) ର ସ୍ରୋତକୁ ବ to ାଇଥାଏ ଯାହା ଶରୀରରେ କର୍ଟିସୋଲ୍ ସ୍ତରକୁ ବ increases ାଇଥାଏ |  ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ଏକ ଜଣାଶୁଣା ଆଡାପ୍ଟୋଜେନ ଯାହା ଏହି ଚାପର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିର ଦକ୍ଷତାକୁ ଉନ୍ନତ କରିଥାଏ |  ଏହା ଶରୀରର କାର୍ଯ୍ୟକୁ ସ୍ୱାଭାବିକ କରିଥାଏ ଏବଂ ଶରୀରକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ସହିତ ଖାପ ଖାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ |  ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ପାଉଡର ସେରମ୍ କର୍ଟିସୋଲର ସ୍ତରକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ ଏବଂ କେଶ loss ଡିବା ପରି ଚାପ ଏବଂ ଚାପ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟାକୁ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ |

 

 ଆୟୁର୍ବେଦିକ ଦର୍ଶନ |

 ଆୟୁର୍ବେଦଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, କେଶ fall ଡ଼ିବା ପଛର କାରଣ ଶରୀରରେ ଭାଟା ଦୋସା ଏବଂ ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ଭାଟା ଦୋସାକୁ ସନ୍ତୁଳିତ କରି କେଶ fall ଡ଼ିବା ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତି |  ଅଧିକନ୍ତୁ, ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ସ୍ନିଗ୍ଧା (ତେଲିଆ) ସମ୍ପତ୍ତି ହେତୁ ତ୍ୱଚାକୁ ତେଲ ମଧ୍ୟ ଦେଇଥାଏ |  ଏହା କେଶ ଭାଙ୍ଗିବା ରୋକିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ |
 ଟିପ୍ପଣୀ:
 ଉତ୍ତମ ଫଳାଫଳ ପାଇଁ ଅତି କମରେ ଛଅ ମାସ ପାଇଁ ସପ୍ତାହରେ times ଥର ରାତିରେ w ଶ୍ୱର୍ଯ୍ୟା ଆଧାରିତ କେଶ ତେଲ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ |

 ପ୍ର- ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧ ଉଚ୍ଚତା ବୃଦ୍ଧି କରିପାରିବ କି?

 

 ଆଧୁନିକ ବିଜ୍ଞାନ ଦର୍ଶନ |

 ଯଦିଓ ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧ ଉଚ୍ଚତା ବ increases ାଇବାକୁ କ scientific ଣସି ବ scientific ଜ୍ଞାନିକ ପ୍ରମାଣ ନାହିଁ;  ଏହା ହାଡର ଉତ୍ତମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବଜାୟ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ଏବଂ ହାଡର କ୍ଷତିକୁ ରୋକିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ |  ଏହା ଶରୀରର ରଚନାରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ଏବଂ ମାଂସପେଶୀ ମାସ ଏବଂ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି କରେ |

 

 ଆୟୁର୍ବେଦିକ ଦର୍ଶନ |

 ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ହେଉଛି ଏକ ରସାୟନା b ଷଧ, ଯାହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଏହା ରାସା, ରାକ୍ଟା (ରକ୍ତ), ମନସା (ମାଂସପେଶୀ), ମେଡା (ଚର୍ବି), ଅସ୍ତି (ହାଡ) ମଜଜା ଏବଂ ଶୁକ୍ରାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ପ୍ରତ୍ୟେକ ଧାତୁ (ଟିସୁ) ର ମହତ୍ତ୍ୱ ବ increases ାଇଥାଏ |  ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ଗ୍ରହଣ କରିବା ଦ୍ୱାରା ହାଡର ଆକାର (ଆସ୍ତି) ର ଉନ୍ନତି ହୋଇପାରେ କିନ୍ତୁ ଫଳାଫଳ ପ୍ରାକୃତୀ (ଶରୀର ପ୍ରକାର), ବ୍ୟକ୍ତିର ବୟସ, ପାଚକ ଅଗ୍ନିର ଶକ୍ତି (ହଜମକାରୀ ଅଗ୍ନି) ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ |

 ପ୍ର- ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ଟେଷ୍ଟୋଷ୍ଟେରନ୍ ହରମୋନ୍ ବୃଦ୍ଧି କରିପାରିବ କି?

 

 ଆଧୁନିକ ବିଜ୍ଞାନ ଦର୍ଶନ |

 ହଁ, ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ଟେଷ୍ଟୋଷ୍ଟେରନ୍ ହରମୋନର ସ୍ତରକୁ ଉନ୍ନତ କରିପାରନ୍ତି |  ଏହା ଚାପଗ୍ରସ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଟେଷ୍ଟୋଷ୍ଟେରନ୍ ସ୍ତର ବୃଦ୍ଧି କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ, କର୍ଟିସୋଲ୍ |  ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଆପ୍ରୋଡାଇସିଆକ୍ ହୋଇ ମଧ୍ୟ ପରୀକ୍ଷଣର ବିକାଶରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ଯାହା ଦ୍ test ାରା ଟେଷ୍ଟୋଷ୍ଟେରନ୍ ସିନ୍ଥେସିସ୍ ଉନ୍ନତ ହୁଏ |  ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ମୁକ୍ତ ରେଡିକାଲ୍ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଲ fight ିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ, ଶୁକ୍ରାଣୁ କୋଷର କ୍ଷତି ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁକୁ ହ୍ରାସ କରେ |  ଏହିପରି, ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା କେବଳ ଟେଷ୍ଟୋଷ୍ଟେରନ୍ ବୃଦ୍ଧି କରନ୍ତି ନାହିଁ ବରଂ ଅନ୍ୟ ପୁରୁଷ ଯ sexual ନ ରୋଗ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଭଲ [7] [16] |

 

 ଆୟୁର୍ବେଦିକ ଦର୍ଶନ |

 ଆୟୁର୍ବେଦ ଅନୁଯାୟୀ, ରସାୟନା b ଷଧ ଶରୀରରେ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ଧାତୁ ବ increases ାଇଥାଏ।  ଯେହେତୁ ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ଏକ ରସାୟନା b ଷଧ, ଏହା ଶରୀରରେ ଶୁକ୍ରା ଡାଟୁ (ବୀଜାଣୁ ସହିତ ସମାନତା) ସମେତ ସମସ୍ତ ଡାଟସ୍ ବୃଦ୍ଧି କରିଥାଏ |
 ଟିପ୍ପଣୀ:
 ସର୍ବୋତ୍ତମ ଫଳାଫଳ ପାଇଁ, ଅତି କମରେ 3 ମାସ ପାଇଁ ଦିନରେ ଦୁଇଥର ଖାଇବା ପରେ ଦୁଇ ଘଣ୍ଟା ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ଆଭାଲେହା ନିଅନ୍ତୁ |

 ପ୍ର- ପୁରୁଷମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧାର ଲାଭ କ’ଣ?

 

 ଆଧୁନିକ ବିଜ୍ଞାନ ଦର୍ଶନ |

 ପୁରୁଷମାନଙ୍କ ପାଇଁ w ଶ୍ୱର୍ଯ୍ୟାଙ୍କର କିଛି ଲାଭ ହେଉଛି:
 1. ଚାପ ପରିଚାଳନାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ |
 2. ଚିନ୍ତାର ମୁକାବିଲା କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ |
 3. ଶକ୍ତି ଏବଂ ଦୃ am ତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଜଣାଶୁଣା |

 ଏହି ଲାଭ ବ୍ୟତୀତ, ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଆଫ୍ରୋଡିସିୟାକ୍ ହୋଇ ଶୁକ୍ରାଣୁ ଗଣନା, ଶୁକ୍ରାଣୁ ଗତି, ବୀଜାଣୁ ଗୁଣ ଏବଂ ହରମୋନ୍ ଅସନ୍ତୁଳନକୁ ଉନ୍ନତ କରି ପୁରୁଷ ବନ୍ଧ୍ୟାତ୍ୱ ବୃଦ୍ଧି କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ |  ଏହା କେବଳ ପରୀକ୍ଷଣର ବିକାଶରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ନାହିଁ ବରଂ ଟେଷ୍ଟୋଷ୍ଟେରନ୍ ସିନ୍ଥେସିସ୍ ମଧ୍ୟ ଉନ୍ନତ କରେ |  ଏହାର ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ସମ୍ପତ୍ତି ହେତୁ ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ମୁକ୍ତ ରେଡିକାଲ୍ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଲ fight ିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ |  ଏହା ଶୁକ୍ରାଣୁ କୋଷର କ୍ଷତି ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁକୁ ରୋକିଥାଏ |  ଏହିପରି, ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା କେବଳ ପୁରୁଷ ବନ୍ଧ୍ୟାକରଣରେ ସାହାଯ୍ୟ କରନ୍ତି ନାହିଁ ବରଂ ଇରେକ୍ଟାଇଲ୍ ଡିସଫଙ୍କସନ ପରି ଅନ୍ୟ ପୁରୁଷ ଯ sexual ନ ରୋଗରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ |

 

 ଆୟୁର୍ବେଦିକ ଦର୍ଶନ |

 ଆୟୁର୍ବେଦରେ ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ଭାଜିକର୍ନା (ଯ sexual ନ ଇଚ୍ଛାକୁ ବ increases ାଇଥାଏ) ପରି ପୁରୁଷଙ୍କ ପାଇଁ ଏକାଧିକ ଲାଭ ପାଇଥାଏ ବୋଲି କୁହାଯାଏ, ଯେହେତୁ ରସାୟନା b ଷଧ (ଶରୀରକୁ ସଜୀବ କରିଥାଏ), ବାଲିଆ (ଶକ୍ତି) ବ increases ାଇଥାଏ, ଶୁକ୍ରା ଡାଟୁ (ଗୁଣବତ୍ତା ସହିତ ସମାନତା) ଏବଂ ଗୁଣରେ ଉନ୍ନତି କରିଥାଏ |  ତାନାଭ (ଚାପ) କୁ ହ୍ରାସ କରେ |

 ପ୍ର- ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ଉଦାସୀନତାକୁ ଭଲ କରିପାରିବ କି?

 

 ଆଧୁନିକ ବିଜ୍ଞାନ ଦର୍ଶନ |

 ଚାପକୁ ଉଦାସୀନତାର ଏକ ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ |  ଚାପ ଆଡ୍ରେନୋକୋର୍ଟିକୋଟ୍ରୋପିକ୍ ହରମୋନ୍ (ACTH) ର ସ୍ରୋତକୁ ବ to ାଇଥାଏ ଯାହା ଶରୀରରେ କର୍ଟିସୋଲ୍ ସ୍ତରକୁ ବ increases ାଇଥାଏ |  ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ଏକ ଜଣାଶୁଣା ଆଡାପ୍ଟୋଜେନ ଯାହା ଏହି ଚାପର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିର ଦକ୍ଷତାକୁ ଉନ୍ନତ କରିଥାଏ |  ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ପାଉଡର ସେରମ୍ କର୍ଟିସୋଲର ସ୍ତରକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ ଏବଂ ଚାପ ଏବଂ ଚାପ ଭଳି ସମସ୍ୟାକୁ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ |

 ପ୍ର- ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ଶୋଇବା ପାଇଁ ଭଲ କି?

 

 ଆଧୁନିକ ବିଜ୍ଞାନ ଦର୍ଶନ |

 ହଁ, ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ନିଦ୍ରା ଏବଂ ନିଦ୍ରାହୀନତା ଭଳି ନିଦ୍ରା ପାଇଁ ଭଲ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ |  ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ଏକ ଶୋଷଣକାରୀ ଭାବରେ କାମ କରେ ନାହିଁ ବରଂ ଏହା ସ୍ନାୟୁକୁ ଶାନ୍ତ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ଯାହା ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଶରୀରକୁ ଶୋଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ |  ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ଏକ ଆଡାପ୍ଟୋଜେନିକ୍ b ଷଧ ହେବା ଦ୍ୱାରା ଚାପଗ୍ରସ୍ତ ଅନିଦ୍ରା ସହିତ ମୁକାବିଲା କରିବାର ବ୍ୟକ୍ତିର ଦକ୍ଷତା ମଧ୍ୟ ଉନ୍ନତ ହୋଇଥାଏ |  ଚାପ ଆଡ୍ରେନୋକୋର୍ଟିକୋଟ୍ରୋପିକ୍ ହରମୋନ୍ (ACTH) ର ସ୍ରୋତକୁ ବ increases ାଇଥାଏ ଯାହା ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଶରୀରରେ କର୍ଟିସୋଲ୍ ସ୍ତରକୁ ବ increases ାଇଥାଏ |
 ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା କର୍ଟିସୋଲର ସ୍ତରକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ ଏବଂ ଅନିଦ୍ରା ପରି ଚାପ ଏବଂ ଚାପ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟାକୁ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ |
 ଟିପ୍ପଣୀ:
 ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ପାଉଡରର ଏକ ଚାମଚ ନିଅନ୍ତୁ |
 ଏହାକୁ 1 ଗ୍ଲାସ ଗରମ କ୍ଷୀରରେ ମିଶାନ୍ତୁ |
 ଭଲ ଭାବରେ ଘାଣ୍ଟନ୍ତୁ ଏବଂ ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ଏହାକୁ ପିଅନ୍ତୁ [3] [8] |

 

 ଆୟୁର୍ବେଦିକ ଦର୍ଶନ |

 ଆୟୁର୍ବେଦଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଭଟା ଦୋସା ସ୍ନାୟୁ ପ୍ରଣାଳୀକୁ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ କରିଥାଏ ଯାହାକି ଅନିଦ୍ରା (ଅନିଦ୍ରା) କୁ ନେଇଥାଏ |  ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ଏକ ଆରାମଦାୟକ b ଷଧ ଯାହା ଭାଟା ଦୋସାକୁ ସନ୍ତୁଳିତ କରିବାରେ କାମ କରେ ଏବଂ ଭଲ, ଶୋଇଥାଏ |


 ପ୍ର- ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା କର୍କଟ ରୋଗକୁ ଭଲ କରିପାରିବ କି?

 

 ଆଧୁନିକ ବିଜ୍ଞାନ ଦର୍ଶନ |

 ହଁ, କିଛି ଅଧ୍ୟୟନରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା କର୍କଟ ରୋଗରେ ସହାୟକ ହୋଇପାରେ।  ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ହୁଏତ କର୍କଟ କୋଷର ବୃଦ୍ଧିକୁ ବନ୍ଦ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇପାରନ୍ତି |  ଏହାସହ, ଏହା କେମୋଥେରାପିର ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟାକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ |

 ପ୍ର- ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ଗରମ ଫ୍ଲାସ୍ ହ୍ରାସ କରିପାରିବ କି?

 

 ଆଧୁନିକ ବିଜ୍ଞାନ ଦର୍ଶନ |

 ମେନୋପୋଜରେ ପୀଡିତ ଅଧିକାଂଶ ମହିଳା ଗରମ ଫ୍ଲାସ୍ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି ଯାହା ପ୍ରବଳ ଉତ୍ତାପର ଅନୁଭବ ଅଟେ |  ଏହି ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକ ମୁଖ୍ୟତ stress ଚାପ ସହିତ ଜଡିତ ଯାହା ଶରୀରରେ କର୍ଟିସୋଲ ସ୍ତରକୁ ବ increases ାଇଥାଏ |  ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ଶରୀରରେ କର୍ଟିସୋଲ ସ୍ତରକୁ ହ୍ରାସ କରି ଚାପ ଦ୍ୱାରା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଗରମ ଫ୍ଲାସରୁ ମୁକ୍ତି ଦେଇପାରେ |

 

 ଆୟୁର୍ବେଦିକ ଦର୍ଶନ |

 ମେନୋପାଜ୍ ହେଉଛି ମହିଳାମାନଙ୍କର ଶାରୀରିକ ଏବଂ ମାନସିକ ପରିବର୍ତ୍ତନର ଏକ ଅବସ୍ଥା |  ଶରୀରରେ କିଛି ଗମ୍ଭୀର ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଏ ଏବଂ ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ହେଉଛି ବାରମ୍ବାର ଗରମ ଫ୍ଲାସ୍ |  ଆୟୁର୍ବେଦ ଅନୁଯାୟୀ, ମେନୋପାଜାଲ୍ ମହିଳାମାନଙ୍କରେ ଗରମ ଫ୍ଲାସ୍ ସାଧାରଣତ the ଶରୀରରେ ଆବର୍ଜନା ଏବଂ ବିଷାକ୍ତ ପଦାର୍ଥର ନିର୍ମାଣ ହେତୁ ହୋଇଥାଏ, ଯାହାକୁ ଆମା କୁହାଯାଏ |  କୃପା ଏବଂ ଭାଟା ସନ୍ତୁଳନ ସମ୍ପତ୍ତି ହେତୁ ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ଗ୍ରହଣ କରିବା ଏହି ବିଷାକ୍ତ ପଦାର୍ଥ (ଆମା) କୁ ବାହାର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ଏବଂ ଏହିପରି ହଟ୍ ଫ୍ଲାସ୍ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରେ |

 ପ୍ର- ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ବାନ୍ତି ହୋଇପାରେ କି?

 

 ଆଧୁନିକ ବିଜ୍ଞାନ ଦର୍ଶନ |

 ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ସାଧାରଣତ small ଛୋଟରୁ ମଧ୍ୟମ ମାତ୍ରାରେ ଭଲ ଭାବରେ ସହ୍ୟ କରାଯାଏ କିନ୍ତୁ ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ପାଉଡରର ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ବାନ୍ତି, arr ାଡ଼ା ଏବଂ ବାନ୍ତି ହୋଇପାରେ [4] [16] |

 

 ଆୟୁର୍ବେଦିକ ଦର୍ଶନ |

 ଯେତେବେଳେ ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧାଙ୍କୁ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଉଡର ଆକାରରେ ନିଆଯାଏ ସେତେବେଳେ ସାମାନ୍ୟ ବାନ୍ତି ହେବାର ଅନୁଭବ ହୋଇପାରେ |  ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ପାଉଡର ହଜମ କରିବା ଟିକେ କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ ଯେଉଁମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଦୁର୍ବଳ ପାଚକ ଅଗ୍ନି ଅଛି |  ଏହାକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ, ଆପଣ ପାଉଡର ବଦଳରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା କ୍ୟାପସୁଲ କିମ୍ବା ଟାବଲେଟ୍ ସହିତ ଆରମ୍ଭ କରିପାରିବେ |

 ପ୍ର- ଅଟୋମ୍ୟୁମ୍ୟୁନ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଲୋକଙ୍କୁ ଏଡାଇବା ଉଚିତ କି?

 

 ଆଧୁନିକ ବିଜ୍ଞାନ ଦର୍ଶନ |

 ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବ to ାଇବା ପାଇଁ ଜଣାଶୁଣା |  କିନ୍ତୁ ଅଟୋମ୍ୟୁମ୍ୟୁନ ବ୍ୟାଧି ଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ ଯେପରିକି ଏକାଧିକ ସ୍କ୍ଲେରୋସିସ୍, ରିମାଟଏଡ୍ ଆର୍ଥ୍ରାଇଟିସ୍ ଇତ୍ୟାଦି | କାରଣ ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ କ୍ଷମତାକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରି ଅଟୋମ୍ୟୁମ୍ୟୁନ ବ୍ୟାଧିର ଲକ୍ଷଣ ବ increasing ାଇ ପାରନ୍ତି |

 ପ୍ର- ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ଥାଇରଏଡ୍ ପାଇଁ ଭଲ କି?

 

 ଆଧୁନିକ ବିଜ୍ଞାନ ଦର୍ଶନ |

 ହଁ, ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ଥାଇରଏଡ ପାଇଁ ଭଲ |  ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧରେ ଆଲକାଲଏଡ, ଷ୍ଟେରଏଡାଲ ଏବଂ ସାପୋନିନ୍ ଥାଏ ଯାହା ଥାଇରଏଡ୍ ହରମୋନ୍ ସନ୍ତୁଳନ କରିବାରେ ଜରୁରୀ ଅଟେ |  ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧାଙ୍କର ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଗୁଣ ଥିବା ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା |  ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ପାଉଡର ଥାଇରଏଡ ଗ୍ରନ୍ଥିରେ ଥିବା ଅକ୍ସିଡେଟିଭ ଚାପକୁ ମୁକ୍ତ ରେଡିକାଲଗୁଡିକୁ ଛଡ଼ାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ |  ଏହା ସାମଗ୍ରିକ ଥାଇରଏଡ୍ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ |

 

 ଆୟୁର୍ବେଦିକ ଦର୍ଶନ |

 ଥାଇରଏଡ୍ କାର୍ଯ୍ୟ ପିଟା ଦୋସା ଦ୍ୱାରା ନିୟନ୍ତ୍ରିତ |  ହାଇପୋଥାଇରଏଡାଇଜିମ୍ ରେ, କଫା ଦୋସା ଏବଂ ମେଡା ଧାତୁ ସ୍ତର ସ୍ତରୀୟ କାର୍ଯ୍ୟରେ ପିଟା ଦୋସାକୁ ପ୍ରତିରୋଧ କରେ |  ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା କପା ଦୋସା ଏବଂ ମେଧା ଧାଟୁଙ୍କ ଆବରଣକୁ ବାହାର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ଏବଂ ହାଇପୋଥାଇରଏଡିଜମର ଲକ୍ଷଣକୁ ହ୍ରାସ କରେ |
 ଟିପ୍ପଣୀ:
 ମହୁ ସହିତ ମିଶ୍ରିତ ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ଚୁର୍ନା 1-3-g ଗ୍ରାମ ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ |  ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ଓ ରାତ୍ରି ଭୋଜନ ପୂର୍ବରୁ 45 ମିନିଟ୍ ନିଅନ୍ତୁ |  ସର୍ବୋତ୍ତମ ଫଳାଫଳ ପାଇଁ ଏହାକୁ ଅତି କମରେ 3 ରୁ 4 ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ |

 ପ୍ର- ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ଶରୀର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଭଲ କି?

 

 ଆଧୁନିକ ବିଜ୍ଞାନ ଦର୍ଶନ |

 ବଡି ବିଲଡିଂ କିମ୍ବା ମାଂସପେଶୀର ଆକାର ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟରେ ବୃଦ୍ଧି ଟେଷ୍ଟୋଷ୍ଟେରନର ସ୍ତର ବ by ାଇ ହୋଇପାରେ |  ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ଷ୍ଟ୍ରେସ୍ ହରମୋନ୍-କର୍ଟିସୋଲ୍ ସ୍ତରକୁ ହ୍ରାସ କରି ଟେଷ୍ଟୋଷ୍ଟେରନ୍ ସ୍ତରକୁ ଉନ୍ନତ କରିଥାଏ |  ଏହା ସ୍ନାୟୁ ପ୍ରଣାଳୀରେ ଆଣ୍ଟି-ଚିନ୍ତା ଏଜେଣ୍ଟ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ ଏବଂ ଧ୍ୟାନ ଏବଂ ଏକାଗ୍ରତାକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ |  ଏହା ଉତ୍ତମ ସମନ୍ୱୟ ଏବଂ ମାଂସପେଶୀର ନିଯୁକ୍ତିକୁ ନେଇଥାଏ |
 ମିଳିତ ଭାବେ ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ଶରୀର ନିର୍ମାଣରେ ସାହାଯ୍ୟ କରନ୍ତି []]]।

 

 ଆୟୁର୍ବେଦିକ ଦର୍ଶନ |

 ହଁ, ଆପଣ ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧାଙ୍କୁ ବଡି ବିଲଡିଂ ପାଇଁ ନେଇପାରିବେ |  ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ମୂଳ ପାଉଡରରେ ରସାୟନା (ନବଜୀବନ) ଏବଂ ବାଲିଆ (ଶକ୍ତି ପ୍ରଦାନକାରୀ) ଗୁଣ ରହିଛି ଯାହା ଓଜନ ବ body ାଇବାରେ ଏବଂ ବଡି ବିଲଡିଂରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ |

 ପ୍ର- ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ପୂର୍ବରୁ ଆପଣ ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ନେଇପାରିବେ କି?

 

 ଆଧୁନିକ ବିଜ୍ଞାନ ଦର୍ଶନ |

 ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ସ୍ନାୟୁ ପ୍ରଣାଳୀକୁ ମନ୍ଥର କରିପାରେ |  ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ସମୟରେ ଏବଂ ପରେ ଆନାସ୍ଥେସିଆ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ications ଷଧ ଏହି ପ୍ରଭାବକୁ ବ increase ାଇପାରେ |  ତେଣୁ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାରର ଅତି କମରେ 2 ସପ୍ତାହ ପୂର୍ବରୁ ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା କିମ୍ବା ଏହାର ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟ ଗ୍ରହଣ ବନ୍ଦ କରିବା ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି।

 ପ୍ର- ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ମହିଳାମାନଙ୍କରେ ଟେଷ୍ଟୋଷ୍ଟେରନ୍ ବୃଦ୍ଧି କରନ୍ତି କି?

 

 ଆଧୁନିକ ବିଜ୍ଞାନ ଦର୍ଶନ |

 କ୍ରନିକ୍ ଚାପ ମହିଳାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଯ sexual ନ ଅସୁବିଧା ହୋଇପାରେ |  ଏହା ଯ sexual ନ ଉତ୍ପୀଡ଼ନର ଅଭାବ, ଅର୍ଗାଜାମିକ୍ ବ୍ୟାଧି କିମ୍ବା ହାଇପୋଏକ୍ଟିଭ୍ ଯ sexual ନ ଇଚ୍ଛା ବ୍ୟାଧି ଆକାରରେ ହୋଇପାରେ |  ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ସ୍ନାୟୁ ପ୍ରଣାଳୀରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ ଏବଂ ଚାପ ହରମୋନ୍-କର୍ଟିସୋଲ୍ ସ୍ତରକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ |  ଏହା ଚାପ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଯ sexual ନ ସମସ୍ୟାକୁ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ |

 ସନ୍ଦର୍ଭ

 ଭାରତର ଆୟୁର୍ବେଦିକ ଫାର୍ମାକୋପିୟା |  ଭାଗ 1 ଭଲ୍ୟୁମ୍ 1

 ସିଂ ଏନ, ଭାଲା ଏମ, ଡି ଜାଗର ପି, ଇତ୍ୟାଦି ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧ ଉପରେ ଏକ ସମୀକ୍ଷା: ଆୟୁର୍ବେଦର ଏକ ରସାୟନା (ପୁନ u ନବୀକରଣ)। ଆଫ୍ର ଜେ ଟ୍ରାଡିଟ କମ୍ପ୍ଲେମେଣ୍ଟ ବିକଳ୍ପ ମେଡ 2011; 8: 208-13 |

 ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର କେ, କପୁର ଜେ, ଅନିଶେଟି ଏସ୍।  ସାଇକୋଲ୍ ମେଡ 2012; 34 (3): 255 |

 WebMD.Ashwagandha: ବ୍ୟବହାର, ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା, ପାରସ୍ପରିକ କ୍ରିୟା, ଡୋଜ [ଇଣ୍ଟରନେଟ୍] |  ଆଟଲାଣ୍ଟା [2016 ରେ ଶେଷ ଅଦ୍ୟତନ] |

 ମୋୟର୍ ଏଏ, ରୋଡିନ ଜେ, ଗ୍ରିଲୋ ସିଏମ୍, ଇତ୍ୟାଦି |  ଷ୍ଟ୍ରେସ୍-ପ୍ରେରିତ କର୍ଟିସୋଲ୍ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଏବଂ ମହିଳାମାନଙ୍କରେ ଚର୍ବି ବଣ୍ଟନ | ଓବସ୍ Res.1994; 2 (3): 255-262 |

 କେଡଗିକର ଭି, କୁଶୱା ପି, ଗ aut ତମ ଜେ, ଇତ୍ୟାଦି |  ୱିଥାଫେରିନ୍ ଏ: ଏକ ପ୍ରୋଟିଜୋମାଲ୍ ଇନହିବିଟର ଆଘାତ ପରେ ଆରୋଗ୍ୟକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରେ ଏବଂ ଅଷ୍ଟିଓପୋରୋଟିକ୍ ହାଡ ଉପରେ ଆନାବୋଲିକ୍ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ | ଡେଥ୍ ଡିସ୍ 2013; 4: e778 |

 ଶୁକ୍ଲା କେ.କେ, ମହଡି ଏଏ, ମିଶ୍ର ଭି, ଇତ୍ୟାଦି। ୱିଥାନିଆ ସୋମନିଫେରା ଅକ୍ସିଡେଟିଭ୍ ଚାପ ଏବଂ କୋଷ ମୃତ୍ୟୁକୁ ମୁକାବିଲା କରି ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ଧାତୁର ଏକାଗ୍ରତାକୁ ଉନ୍ନତ କରି ବୀଜାଣୁ ଗୁଣକୁ ଉନ୍ନତ କରିଥାଏ | ରେପ୍ରୋଡ୍ ବାୟୋମଡ୍ ଅନ୍ଲାଇନ୍ |  2011; 22 (5): 421-427 |

 ସଚ୍ଚନ ଏସ୍, ମିଶ୍ର ଏଚ୍, ଯାଦବ କେ.ଏନ୍.ଶୱଗାନ୍ଦା: ଚାପ ଏବଂ ଅନିଦ୍ରା ପାଇଁ ସମାଧାନ | IJAMY |  2015; 8 (3): 153-159

 ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପର ଚିକିତ୍ସାରେ ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା (ୱିଥାନିଆ ସୋମନିଫେରା) ରୁଟ୍ ପାଉଡର ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟେସନ୍ କୁଶୱା ଏସ୍, ବେଟିସି ଏ, ଚାୱଲା ପି ପ୍ରଭାବ |  ଇଥ୍ନୋ ମେଡ 2012; 6 (2): 111-115 |

 ମେନୋପାଜାଲ ସିଣ୍ଡ୍ରୋମ ପରିଚାଳନାରେ ଅଶୋକରିଶଟା, ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ଚୁର୍ନା ଏବଂ ପ୍ରଭାଲ ପିସ୍ତିଙ୍କ ମୋଦୀ ଏମବି, ଡୋଙ୍ଗା ଏସବି, ଦେ ଏଲ୍।  ଆୟୁ 2012; 33 (4): 511-6 |

 ଗାନନ୍ ଜେଏମ୍, ଫରେଷ୍ଟ PE, ଚେଙ୍ଗାପ୍ପା କେ.ଏନ୍।  ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ବ୍ୟାଧି ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୱିଥାନିଆ ସୋମନିଫେରାର ଏକ ନିର୍ବାହର ପ୍ଲେସେବୋ-ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ଅଧ୍ୟୟନ ସମୟରେ ଥାଇରଏଡ୍ ସୂଚକାଙ୍କରେ ସୂକ୍ଷ୍ମ ପରିବର୍ତ୍ତନ |  ଜେ ଆୟୁର୍ବେଦ ଇଣ୍ଟିଗ୍ରେଡ୍ ମେଡ୍ |  2014; 5 (4): 241-245

 ଆଣ୍ଡାଲୁ ବି, ରାଧିକା ବି। ହାଇପୋଗ୍ଲାଇସେମିକ୍, ଡାଇୟୁରେଟିକ୍ ଏବଂ ହାଇପୋକ୍ଲେଷ୍ଟେରୋଲେମିକ୍ ଶୀତ ଚେରି (ୱିଥାନିଆ ସୋମନିଫେରା, ଡୁନାଲ୍) ମୂଳର ପ୍ରଭାବ |  ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଜେ ଏକ୍ସ ବାୟୋଲ୍ |  2000: 607-609

 ଅନୱାର୍ ଟି, ଶର୍ମା ଏମ୍, ପିଲ୍ଲାଇ କେ.କେ, ଇତ୍ୟାଦି |  ଅଣ ଇନସୁଲିନ୍ ନିର୍ଭରଶୀଳ ଡାଇବେଟିସ୍ ମେଲିଟସ୍ ରେଟ୍ସରେ ଇନସୁଲିନ୍ ସମ୍ବେଦନଶୀଳତା ଉପରେ ୱିଥାନିଆ ସୋମନିଫେରାର ପ୍ରଭାବ। ବେସିକ୍ କ୍ଲିନ୍ ଫାର୍ମାକୋଲ ଟକ୍ସିକୋଲ ​​|  2008; 102 (6): 498-503 |

 ଅଙ୍କର୍ ଟି, ଶର୍ମା ଏମ୍, ପିଲାଇ କେ.କେ, ଖାନ ଜି। ଅକ୍ସିଡେଟିଭ୍ ଚାପ ଏବଂ ଟାଇପ୍-୨ ମଧୁମେହ ରୋଗରେ ଅଗ୍ନାଶୟ ବିଟା-ସେଲ୍ କ୍ଷତି ବିରୁଦ୍ଧରେ ୱିଥାନିଆ ସୋମନିଫେରାର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଭାବ। ଆକ୍ଟା ପୋଲ୍ ଫାର୍ 2012; 69 (6): 1095-1101 |

 ପ୍ରଧାନ ଏସ୍.ଏଲ୍, ପ୍ରଧାନ ପି.ଏସ୍ ଆୟୁର୍ବେଦିକ medicine ଷଧ ଏବଂ ଆନାସ୍ଥେସିଆ। ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଜେ ଆନାଏଷ୍ଟ୍ |  2011;  55 (4): 334-3339

 ମହଡି ଏଏ, ଶୁକ୍ଲା କେ.କେ, ଅହମ୍ମଦ ଏମ.କେ., ଇତ୍ୟାଦି। ୱିଥାନିଆ ସୋମନିଫେରା ଚାପ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ପୁରୁଷ ଉର୍ବରତାରେ ବୀଜାଣୁ ଗୁଣରେ ଉନ୍ନତି ଆଣନ୍ତି | ଏଭିଡ୍ ଆଧାରିତ ସଂପନ୍ନ ବିକଳ୍ପ ବିକଳ୍ପ ମେଡ 2011 |

 ପ୍ରିନ୍ସ SE, ସୋନାଲ ସି, ଖାନ ଆର।  ୱିଥାଫେରିନ୍ A. Int J Integr Biol ର ଆନାଲେଜିକ୍, ଆଣ୍ଟିପାଇରେଟିକ୍ ଏବଂ ଅଲସେରୋଜେନିକ୍ ପ୍ରଭାବର ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ |  2009; 6 (2): 52-56

 Twaij HAA।, Elisha EE, Khalid RM. କିଛି ଇରାକୀୟ medic ଷଧୀୟ ଉଦ୍ଭିଦ ଉପରେ ଆନାଲେଜିକ୍ ଅଧ୍ୟୟନ | J J କ୍ରୁଡ୍ ଡ୍ରଗ୍ Res.1989; 27: 109–112 |

 ଚନ୍ଦ୍ର ଏଲ.ଏମ ରିମାଟଏଡ ଆର୍ଥ୍ରାଇଟିସ, ଅଷ୍ଟିଓଆର୍ଥ୍ରାଇଟିସ ଏବଂ ଗୁଟ। ଆୟୁର୍ବେଦିକ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ବ Scientific ଜ୍ଞାନିକ ଭିତ୍ତିଭୂମି। ବୋକା ରାଟନ: CRC ପ୍ରେସ୍ LLC 2004; 10: 167-184

 ପରୀକ୍ଷାମୂଳକ ପ୍ରାଣୀମାନଙ୍କରେ ହାଇଡ୍ରୋକୋର୍ଟିସୋନ ସହିତ ୱିଥାନିଆ ସୋମନିଫେରା (ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା) ର ଆଣ୍ଟି-ଇନ୍‌ଫ୍ଲାମେଟୋରୀ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପର ତୁଳନାତ୍ମକ ଅଧ୍ୟୟନ। ଆଲବିକାଲ୍ ରେଟ୍ସ)। ମେଡିସିନ୍ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ଷ୍ଟଡିଜ୍ 2016; 4 (1): 78-83

 ନାଗାଶାୟନା ଏନ, ସାଙ୍କାରାନ୍କୁଟି ପି, ନାମ୍ପୋଥିରି ଏମଆରଭି, ଇତ୍ୟାଦି |  ପାର୍କିନ୍ସନ୍ ରୋଗରେ ଆୟୁର୍ବେଦ ication ଷଧ ପରେ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ସହିତ l-DOPA ର ଆସୋସିଏସନ |  J Neurol Sci.2000; 176: 124-127 |

 ମ୍ୟାକ୍ଜିର୍ ଇ, ୟାସୋଜିମା କେ, ମ୍ୟାକ୍ଜିର୍ ପି.ଏଲ୍। ପ୍ରଦାହ ଏବଂ ପାର୍କିନ୍ସନ୍ ରୋଗର ପାଥୋଜେନେସିସ୍। ବ୍ରିଟିଶ୍ କଲମ୍ବିଆ ମେଡିକାଲ୍ ଜର୍ନାଲ୍ 2001; 43 (3): 138-141 |

 ସଙ୍କର ଆର.ଏସ୍, ମଣିଭାସାଗମ୍ ଟି, ସୁରେନ୍ଦ୍ରନ୍ ଏସ୍ ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ପତ୍ର ନିର୍ବାହ: ପାର୍କିନ୍ସନ୍ ରୋଗର ମାଉସ୍ ମଡେଲରେ ଦେଖାଯାଇଥିବା ଅକ୍ସିଡେଟିଭ୍ କ୍ଷତି ଏବଂ ଶାରୀରିକ ଅସ୍ୱାଭାବିକତାର ଚିକିତ୍ସା କରିବାରେ ଏକ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ଏଜେଣ୍ଟ | ନ୍ୟୁରୋସି ଲେଟ .2009; 17; 454 (1): 11-15 |

 ଚ ud ଧୁରୀ ଡି, ଭଟ୍ଟାଚାର୍ଯ୍ୟ ଏସ୍, ଯୋଶୀ କେ।  1): 96-106 |

 ଗୁପ୍ତ ଏ, ୱାମନକର ଏସ୍, ଗିଡୱାନି ବି, ଇତ୍ୟାଦି ଥାଇରଏଡ୍ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ହର୍ବାଲ୍ drugs ଷଧ। IJPBS.2016; 6 (1): 62-70

 Ulbricht CE. ପ୍ରାକୃତିକ ମାନକ: b ଷଧ ଏବଂ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟ ଗାଇଡ୍, ଏକ ପ୍ରମାଣ ଆଧାରିତ ସନ୍ଦର୍ଭ। ଏଲସେଭିଆର୍; 2010

 ପଏସ୍ ପି, ଭିଲାର୍ ଏ, ରୁଲ୍ ଏସ୍।  41-49

 ମନୋଗ୍ରାଫ୍: ୱିଥାନିଆ ସୋମନିଫେରା | ଆଲର୍ନେଟିଭ୍ ମେଡିସିନ୍ ସମୀକ୍ଷା .2004; 9 (2): 211-214 |

 ସିଂ ଏନ, ପାଣ୍ଡେ ଆର, ସିଂ ଏନ, ଇତ୍ୟାଦି। ମୂଲ୍ୟଯୁକ୍ତ ଉତ୍ପାଦର ବିକାଶ ପାଇଁ ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା (ଡବ୍ଲୁ ସୋମନିଫେରା) ର ବ୍ୟବହାର 2014. ଏସିଆନ୍ ଜେ ଡେରି ଏବଂ ଫୁଡ୍ Res 2014; 33 (3): 221-225 |

 ବିଶ୍ୱାରୋପାନ୍ ଡି, ରାଜ ଏ.ଜି.

 ଲ୍ୟାଣ୍ଡେଜ୍ ୟୁବି, ପାୱାର ବି.କେ, ଚ ud ଧରୀ ଡିଏମ୍, ଇତ୍ୟାଦି। ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ପାଉଡରକୁ ନିଶା ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରି ଶ୍ରୀଖଣ୍ଡଙ୍କ ପ୍ରସ୍ତୁତି। J Dairying Foods & HS.2011; 30 (2): 79-84

 ବାଲକ୍ରିଷ୍ଣନ୍ A. ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା। ଆୟୁର୍ବେଦ ଜାଡି ବୁଟି ରେହସିଆ। ଦାନିକ ଭାସ୍କର .2017

 ଗ aur ରବ ଏନ, କୁମାର ଏ, ଟାୟାଗି ଏମ, ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ।

 କ ush ଶିକ ଏମ.କେ, କ aul ଲ୍ ଏସସି, ୱାଡୱା ଆର, ଇତ୍ୟାଦି। ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା (ୱିଥାନିଆ ସୋମନିଫେରା) ପତ୍ରର ଏକ ସକ୍ରିୟ ଉପାଦାନ ଟ୍ରାଇଥାଇଲନ୍ ଗ୍ଲାଇକଲ୍, ଶୋଇବା ପାଇଁ ଦାୟୀ | PLoS One |  2017;  12 (2): e0172508

 ୱାନକେଡେ ଏସ୍, ଲାଙ୍ଗେଡ୍ ଡି, ଜୋସି କେ, ଇତ୍ୟାଦି ମାଂସପେଶୀ ଶକ୍ତି ଏବଂ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ଉପରେ ୱିଥାନିଆ ସୋମନିଫେରା ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟେସନ୍ ର ପ୍ରଭାବ ପରୀକ୍ଷା କରିବା: ଏକ ଅନିୟମିତ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ପରୀକ୍ଷଣ | J Int Soc Sports Nutr.2015; 12: 43 |

 ଡୋଙ୍ଗ୍ରେ ଏସ୍, ଲାଙ୍ଗେଡ୍ ଡି, ଭଟ୍ଟାଚାର୍ଯ୍ୟ ଏସ୍। ମହିଳାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଯ sexual ନ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବାରେ ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା (ୱିଥାନିଆ ସୋମନିଫେରା) ମୂଳ ନିର୍ବାହର ପ୍ରଭାବ ଏବଂ ନିରାପତ୍ତା: ଏକ ପାଇଲଟ୍ ଅଧ୍ୟୟନ।  2015

 ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ |

 ବିଷୟବସ୍ତୁ କେବଳ ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଏବଂ ପ୍ରକୃତିର ଶିକ୍ଷଣୀୟ ଏବଂ ଏହାକୁ ଡାକ୍ତରୀ ପରାମର୍ଶ ଭାବରେ ବୁ ued ାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ |  ଦୟାକରି ଏକ ଉପଯୁକ୍ତ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ମେଡିକାଲ୍ କିମ୍ବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ବୃତ୍ତିଗତଙ୍କ ପରାମର୍ଶରେ ବିଷୟବସ୍ତୁ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ |

 ଇଣ୍ଡିଆର ସର୍ବ ବୃହତ ସ୍ AL ାସ୍ଥ୍ୟ ଚିକିତ୍ସା ପ୍ଲାଟଫର୍ମ |

 150 ମି +

 ପରିଦର୍ଶକ |

 25M +

 ଅର୍ଡର ବିତରଣ |

 1000+

 ସହରଗୁଡିକ

 ଆପ୍ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରନ୍ତୁ |

 





 ସମସ୍ତ ଅଧିକାର ସଂରକ୍ଷିତ।

 

ନିଜର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦିଅନ୍ତୁ

Previous Post Next Post